Rusztowanie jest niezbędnym elementem na każdej budowie, chociaż to tylko jedno z wielu przeznaczeń takiej konstrukcji. Przydatne są również podczas prac przy domu, podczas koncertów, eventów czy wydarzeń sportowych. Na rynku istnieje szereg rusztowań modułowych. Wyróżniamy wśród nich między innymi rusztowanie fasadowe, przejezdne i wsporcze. Czym charakteryzuje się każdy z tych modułów? Sprawdźmy!
Rusztowanie fasadowe, nazywane także elewacyjnym
Określenie „rusztowanie fasadowe” stosowane jest wymiennie z drugą nazwą – rusztowaniem elewacyjnym. Taki typ rusztowania to ramowe konstrukcje, na które składają się powtarzalne elementy. Takie rozwiązanie sprawia, że rusztowania fasadowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Jednym z najbardziej oczywistych są wszelkiego rodzaju prace budowlane i remontowe, jednak rusztowania tego typu świetnie sprawdzają się również przy organizacji imprez masowych, tworzeniu scen, zadaszeń czy trybun.
Znajdują one również zastosowanie w zakładach przemysłowych czy do konstrukcji nośnych przekazów reklamowych. Wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace na wysokościach, zakup lub wynajem rusztowań jest niezbędny. Niezależnie od przeznaczenia, warto wynajmować rusztowania ze sprawdzonych miejsc, w których bezpieczeństwo rusztowań jest potwierdzone właściwymi certyfikatami i normami. Jedną z firm wynajmujących rusztowania osobom prywatnym i przedsiębiorcom jest Skat Rusztowania.
Rusztowania przejezdne
Jak sama nazwa wskazuje, rusztowania przejezdne (nazywane również jezdnymi) są to konstrukcje wyposażone w specjalne kółka, dzięki którym można bardzo szybko i łatwo przetransportować rusztowanie w inne miejsce. Rusztowania przejezdne sprawdzają się w przy różnego rodzaju pracach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Firmy zajmujące się remontami i budowami wykorzystują ten rodzaj rusztowań w codziennej pracy. Rusztowania jezdne wykonane są z wysokiej jakości aluminium.
Charakteryzuje je lekkość, ale jednocześnie duża wytrzymałość na obciążenie i odporność na działanie takich czynników, jak rdza czy wysoka lub niska temperatura. Rusztowanie przejezdne to konstrukcje typu wieżowego, których wysokość może sięgać 14 metrów. Rusztowanie mobilne składa się z bocznych ram pionowych wyposażonych w kółka, stężenia (ukośne i poziome), podesty wraz z poręczami, burty, narożne podpory i ciężarki balastowe. W konstrukcji zastosowano rolki z hamulcami, umożliwiające swobodną zmianę położenia rusztowania.
Rusztowania wsporcze
Rusztowanie wsporcze, inaczej nazywane podporowym lub nośnym stanowi tymczasowe podparcie części konstrukcji, która nie zyskała pełnej nośności. Umożliwia przeniesienie obciążeń tej konstrukcji. Przestrzenne nośne rusztowania są w stanie przenosić duże obciążenia. Są idealnym rozwiązaniem do wypierania stropów. Ich budowa jest podobna do rusztowań wieżowych. Podczas montażu tego rodzaju rusztowania szczególną uwagę zwraca się na usztywnienie całej konstrukcji, rozkładanie obciążeń pochodzących od podpartych elementów i nośność podłoża. W konstrukcji rusztowania wsporczego używane są stężenia poziome i pionowe, a ich rozkład ma za zadanie uniemożliwić przemieszczenie siatki rusztowania pod obciążeniem.