tusze HP

Marka HP jest powszechnie znana na świecie oraz w Polsce. Jest to ogromny koncern zatrudniający wiele osób, również w naszym kraju. Działania firmy HP mają szeroki zasięg globalny, a ich produkty i usługi informatyczne popularne są niemal w każdym Państwie. Skąd właściwie wzięła się firma HP i jakie były jej początki?

Historia marki HP zaczyna się w garażu

HP a właściwie Hewlett – Packard to firma informatyczna, która swoje korzenie ma w Ameryce. Początki działalności to Palo Alto w Kalifornii. To właśnie tam dwójka znajomych z Uniwersytetu Stanford w 1939 roku założyła przedsiębiorstwo HP. Byli to William Hewlett oraz Dave Packard. Siedziba firmy HP początkowo miała miejsce w garażu znajdującym się na niewielkiej posesji. Garaż ten stał się słynnym symbolem doliny Krzemowej i początkiem stworzenia wielkiej, międzynarodowej korporacji.

W garażu William i Dave swoją uwagę skupiali na pracy nad urządzeniami dla pobliskiej kliniki, obserwatorium astronomicznego, czy kręgielni. W końcu jednak młodzi wynalazcy skonstruowali swój własny produkt. Był to oscylator dźwiękowy wykorzystywany między innymi do mierzenia częstotliwości dźwięku. Urządzenie nazwano Modelem 200A, aby profesjonalną nazwą przyciągnąć klientów. Tak też się stało, bo dzięki przystępnej w porównaniu do innych podobnych urządzeń cenie, zainteresowanie urządzeniem rosło. Urządzenie zostało wykorzystane nawet przez Walt Disney Studios. Ogromny sukces skłonił młodych wynalazców do założenia własnej firmy Hewlett – Packard, która zajmowała się produkcją między innymi oscyloskopów, woltomierzy, sprzętu pomiarowego do mikrofal, półprzewodników oraz układów scalonych. Ponadto firmę HP uważa się za wynalazcę pierwszego komputera osobistego.

Hewlett-Packard wzorem rozwojowej firmy

Sposób, w który William i Dave prowadzili firmę, był innowacyjny. Wszystko ze względu na to, że wprowadzili oni premie, opracowali ubezpieczenia zdrowotne, a następnie emerytalne. Po kilku latach działalności, kiedy w latach 50 firma weszła na giełdę, umożliwili swoim pracownikom o długim stażu zakup pakietu akcji. Działania te nie były standardem w Kalifornii, a nawet USA, a wręcz nowością, którą właśnie rozpoczęła firma HP.

Do wynalazków przedsiębiorstwa HP zalicza się również pierwszy kalkulator kieszonkowy, programowalny oraz alfanumeryczny, oscyloskopy, analizatory logiczne, różnorodne urządzenia pomiarowe, czy dyskietkę 1,44 MB wraz z napędem wyprodukowaną ze współpracy z koncernem Sony. Ponadto firma produkuje komputery, laptopy, drukarki oraz wielofunkcyjne urządzenia biurowe.

Obecna sytuacja marki HP

W 2015 roku nastąpił podział spółki na dwie niezależnie – Hewlett Packard Enterpirise (HPE) oraz HP Inc. Pierwsza z nich zajmuje się rozwiązaniami IT dla korporacji. A więc oferuje serwery, przestrzeń dyskową, oprogramowanie, chmurę oraz inne usługi szeroko wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach. Natomiast druga spółka skupia się na urządzeniach takich jak drukarki oraz komputery zarówno dla osób prywatnych, jak i małych i dużych firm. Ponadto warto zaznaczyć, że obecnie firma oferuje również dedykowane tusze HP do wszystkich swoich urządzeń.

Działania firmy Hewlett-Packard w Polsce

W Polsce firma HP działa od 1991 roku. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Warszawie, Wrocławiu oraz Łodzi. Na początku swojej działalności w Polsce, firma oferowała głównie instrumenty medyczne. Jednak z czasem do podstawowej oferty przedsiębiorstwa dołączyły komputery oraz oprogramowanie biznesowe. Oferowano też usługi outsourcingu oraz macierze i przełączniki. Dużą inwestycją w naszym kraju jest Globalne Centrum Biznesowe HP z siedzibą we Wrocławiu. Zatrudnia ono ponad 2000 wykwalifikowanych specjalistów, którzy obsługują klientów z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Doświadczenie oraz umiejętności, jakie oferuje firma HP, sprawiły, że Hewlett – Packard było odpowiedzialne za wymianę ponad 12 mln starych dokumentów prawa jazdy i budowę oraz utrzymanie systemu wspierającego dotacje dla rolników w Polsce. Ponadto HP jest autorem wprowadzenia Systemu Informatycznego Schengen, który umożliwia podróżowanie obywatelom UE po Europie bez paszportów.