Trendy modowe nie dotyczą jedynie ubrań czy wystroju wnętrz, ale także wszelkich dodatków – w tym również biżuterii. Moda tworzy nowe fasony, miesza różne materiały, zachwyca kamieniami i połączeniem kolorów, ale najpopularniejsze rodzaje zapięć do kolczyków – mimo iż również w tej kwestii projektanci są bardzo pomysłowi – są raczej niezmienne. Warto wiedzieć, w czym możemy wybierać – co przyda się w trakcie tak zamawiania półfabrykatów, jak i zakupów w stacjonarnych czy internetowych sklepach.

Zapięcia – dlaczego warto je rozróżniać?

Wiele osób zamiast kupować biżuterię w sklepach, zamawia jej części składowe, by samodzielnie stworzyć takie modele, które będą najbardziej zgodne z ich gustem. Skupiamy się głównie na wyborze kamieni, czy innych ozdób, a zapominamy o ważnej roli, jaką pełnią zapięcia. Niektóre są bowiem bardziej stabilne i wówczas ryzyko zsunięcia się drogiej biżuterii z ucha jest mniejsze – a to ważne szczególnie w przypadku kolczyków złotych i tych o wartości sentymentalnej, do których jesteśmy bardzo przywiązani. W przypadku niektórych typów zapięć zachodzi potrzeba używania dodatkowych zatyczek, ażeby kolczyk nie spadł – i nie chodzi tu wcale tylko o popularne sztyfty, lecz również i wkładki dłuższe.

Także wybierając kolczyki w sklepie – gdy nie można ich zmierzyć, a jedynie przyłożyć do ucha, albo po prostu wyobrazić sobie, jak by do nas pasowały – powinniśmy kierować się również naszą wygodą. Nie bez powodu niektóre kolczyki bardziej pasują do okrągłej, a inne do kwadratowej twarzy – wielką rolę w ich ogólnym wyglądzie pełnią również zapięcia. Umiejąc je rozpoznawać, będziemy wiedzieli co nam pasuje i dlaczego, a także co będzie dla nas najbardziej wygodne w noszeniu.

Najpopularniejsze typy zapięć

Najbardziej powszechne są zapięcia klasyczne – tak zwany bigiel. Cechuje się komfortem zapinania, a także trwałością – kolczyk jest elastyczny, ładnie prezentuje się przy każdej twarzy i na pewno nie zsunie się z ucha. Może co najwyżej się rozpiąć – ale zdarza się to bardzo rzadko. Specjalnym rodzajem zapięcia typu bigiel jest wersja angielska – z odchylaną klapką, którą można otwierać i zamykać, co daje jeszcze większą pewność, że kolczyk nie spadnie. Ostatnio popularne są również zapięcia typu rybka, bardzo wydłużane i z tego powodu wydłużające wizualnie również szyję i wysmuklające twarz. Jednakże tego typu zapięcie jest dobre jedynie na lato – jesienią i zimą kolczyki mogą się zsuwać z powodu szalików i chust.

Najmniej niezawodne są niestety wsuwane sztyfty – również zawleczki na nie mogą bowiem odpaść – oraz klipsy, które czasem zsuwają się niepostrzeżenie z ucha, bowiem są umieszczone jedynie na jego powierzchni. W złotych kolczykach, które muszą się solidnie trzymać na uchu, a które są niewielkie, wykorzystuje się obecnie zapięcia angielskie. KOM Biżuteria to sklep, w którym można znaleźć przeróżne półfabrykaty do wyrobu własnej biżuterii oraz szeroki wybór kolczyków (i nie tylko) z rozmaitymi zapięciami. Zapięcia do biżuterii KOM Biżuteria tworzone są zgodnie z najnowszą modą i cechują się trwałością – w sklepie można znaleźć i nowsze trendy w tej dziedzinie, na przykład kolczyki ze sztyftem przeciąganym.