W ostatnich latach konsumpcja mięsa w Polsce wzrosła od kilku do kilkunastu procent. Polskie ubojnie mają więc co robić – dostarczają doskonałej jakości mięso nie tylko na rynek krajowy, ale także zagraniczny, głównie do krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Krajowe firmy mogą konkurować z zagranicznymi ubojniami między innymi dlatego, że są podobnie jak one wyposażone w nowoczesne linie technologiczne.

Polskie mięso cenione przez najlepszych producentów

Przetwórcy mięsa zgodnie twierdzą, że polskie mięso jest zwykle dużo wyższej jakości niż importowane mięso z Niemiec czy Holandii. To właśnie dlatego największe zakłady mięsne w Polsce zazwyczaj mają własne ubojnie lub korzystają z lokalnych dostawców. Dopiero gdy krajowa podaż okazuje się niewystarczająca, sięgają po mięso z krajów Europy Zachodniej. O jakości polskiego mięsa decyduje szereg czynników, wśród których z pewnością najistotniejszą rolę odgrywa sposób żywienia zwierząt, który w porównaniu do zachodnich rozwiązań, pozbawiony jest dużej ilości sztucznych dodatków w paszy. Ważne są także doskonałe warunki panujące w polskich ubojniach, wyposażonych w nowoczesne linie technologiczne, które nie tylko poprawiają jakość surowca, ale także zwiększają wydajność produkcji przy obniżeniu kosztów produkcji.

Gdzie wyposażyć ubojnię w nowoczesną linię uboju?

Aby ubojnia przynosiła dzisiaj zyski, musi skutecznie konkurować z firmami z zachodniej części Europy, które potrafią dostarczyć dużą ilość taniego mięsa w bardzo krótkim czasie. Sprostanie tak wymagającej konkurencji wymaga zastosowania w ubojni nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań np. w postaci zautomatyzowanych linii uboju, systemów kolejkowych, linii rozbioru czy wreszcie efektywnej oczyszczalni ścieków. W Polsce gotowe rozwiązania proponowane są przez kilka firm. Przykładowo Renox, polska firma działająca na rynku od przeszło 50 lat, oferuje pod tym względem kompleksowe usługi: począwszy od indywidualnego zaprojektowania w pełni zautomatyzowanej linii uboju, przez jej wykonanie i montaż, po szkolenie personelu i pełną opiekę serwisową. W ramach linii oferowane są nowoczesne transportery z różnymi hakami, podesty i stoły do obróbki surowca, podajniki elektryczne, podnośniki i wiele innych urządzeń niezbędnych przy uboju i obróbce mięsa. Można je wszystkie obejrzeć na stronie http://renox.eu.com/pl/. Takie rozwiązania przyczyniają się do podniesienia wydajności zakładu, a przez to do efektywnego konkurowania z firmami z zagranicy.