waga platformowa

Wagi platformowe to urządzenia stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu, produkcji oraz handlu. Jakie dokładnie funkcje spełniają te urządzenia? W jaki sposób są zbudowane, czym się charakteryzują i jakie towary można na nich ważyć? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Czy ich obsługa jest skomplikowana i jak przebiega proces ważenia? Wyjaśniamy w artykule.

Do czego służy waga platformowa?

W hurtowniach, zakładach produkcyjnych czy handlowych często trzeba weryfikować ciężar poszczególnych towarów, które następnie mają trafić do sprzedaży. Niejednokrotnie ich ilość lub tonaż przekracza standardowe normy. By ułatwić ich pomiar, najlepiej zaopatrzyć się w wagę platformową. Wagi platformowe są wszechstronne i wykorzystuje się je do ważenia produktów w bardzo wielu branżach, na przykład kolejowej, budowlanej, jak również związanej z recyklingiem odpadów, logistyką, dystrybucją produktów chemicznych itp. Świetnie nadają się do pracy w zakładach rolniczych i skupach płodów rolnych – owoców, warzyw, zbóż itd.

Na platformach można umieszczać zarówno towary luzem, jak i znajdujące się w opakowaniach, workach i na paletach. Zakres ważenia wynosi od kilkudziesięciu kilogramów do kilku ton. Z pomocą wag platformowych dostępnych w ofercie producenta wag Tamtron Group waży się nawet tak duże urządzenia jak wózki widłowe, kontenery morskie, wagony kolejowe czy samochody. Tamtron oferuje także przenośne systemy ważące składające się z od jednego do ośmiu platform.

Jak zbudowane są wagi platformowe?

Wagi platformowe zawdzięczają swoją nazwę właśnie szalkom w formie dużej oraz płaskiej platformy, na których dokonuje się pomiarów. Platforma osadzona jest na czujnikach tensometrycznych, które umożliwiają podawanie wagi towaru w formie konkretnej masy, dzięki temu, że przekształcają wartości mechaniczne w elektryczne. Ich liczba uzależniona jest od konstrukcji wagi platformowej. Platforma umieszczana jest nisko, by nie musieć podnosić towarów lub swobodnie najechać na wagę pojazdami czy wózkami poddawanymi pomiarom. Ponadto wagi przeznaczone do określania ciężarów samochodów i innych pojazdów wyposażone są w specjalne najazdy.

Wagi te mają zróżnicowane kształty i wymiary. Ich obsługa nie jest skomplikowana – wystarczy umieścić przedmiot na platformie, a dodatkowe elementy, takie jak wyświetlacze czy programy komputerowe do zapisu danych z ważenia, ułatwiają korzystanie z nich. Zazwyczaj zasilane są sieciowo, ale niektóre z nich mają też wbudowane akumulatory.