Offishop.pl

Zakup urządzenia drukującego o odpowiednich parametrach nie zawsze jest sprawą łatwą. Podstawowy wybór dotyczy drukarek atramentowych i laserowych. Czym się one różnią oraz jakie są zalety i wady obu typów drukarek? Czy przy zakupie warto kierować się tylko względami ekonomicznymi? Czy dokładne porównanie wypada na korzyść drukarek atramentowych lub laserowych? Szczegóły w naszym artykule.

Różnice w działaniu

Drukarki atramentowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w pojemnik z atramentem, którym podczas drukowania pokrywana jest kartka papieru. Za przesuwanie pojemnika odpowiedzialna jest znajdująca się w drukarce głowica. Z kolei laserowe urządzenia do drukowania posiadają toner, którego cząstki są rozprowadzane za pośrednictwem specjalnego wałka. Warto też pamiętać, że drukarki laserowe mogą być monochromatyczne (druk tylko w czerni) lub kolorowe (druk w kolorze).

Drukarki atramentowe: zalety i wady

Za wyborem drukarki atramentowej przemawiać może jej niższa cena oraz mniejszy rozmiar. Takie urządzenie, choć oczywiście poszczególne modele drukarek mogą się od siebie różnić wielkością, bez problemu wstawimy do biura lub mieszkania. Nowoczesne drukarki atramentowe cicho pracują, co może być dużym atutem zwłaszcza gdy w biurze jest kilka takich urządzeń lub gdy montujemy je w miejscach, gdzie do skupienia potrzebna jest cisza. Ten rodzaj drukarek zapewnia kolorowe wydruki, i to w relatywnie niskiej cenie. Używając ich, można drukować zdjęcia czy inne materiały graficzne. Wśród wad urządzeń drukujących z wykorzystaniem atramentu nasz ekspert ze sklepu Offishop.pl wymienia m.in. wysokie koszty ich eksploatacji (zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup wyłącznie oryginalnych tuszów) oraz mniejszą szybkość druku w porównaniu z drukarkami laserowymi. Sama jakość uzyskiwanych wydruków też może być nie zawsze satysfakcjonująca, zwłaszcza gdy oczekujemy naprawę wysokiej jakości.

A więc może drukarka laserowa?

Drukarki laserowe są bardziej wydajne, a koszty ich eksploatacji są niższe. Drukują też szybciej, co przy wykonywaniu dużej liczby wydruków np. w biurze może już mieć znaczenie dla kupującego. Niestety, drukarki te są droższe niż te na atrament – i to jest ich główna wada. Już przy zakupie musimy też zdecydować, czy będziemy drukować tylko w czerni (i wybrać urządzenie monochromatyczne), czy będziemy potrzebować również wydruków w kolorze (i tum samym droższego urządzenia). Podsumowując: do potrzeb domowych, zwłaszcza jeśli nie drukujemy dużo, zupełnie wystarczy uniwersalna i niedroga drukarka atramentowa. Natomiast przy zakupie drukarki do firmy warto już rozważyć zakup droższego urządzenia laserowego. W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu samego urządzenia, ale również jego późniejszej eksploatacji.