oddymianie obiektów

Oddymianie budynków, a konkretnie specjalne systemy, które temu służą, są skutecznym sposobem na przeprowadzenie działań ratowniczych oraz zwiększają szansę, zarówno na ochronę konstrukcji budynku przed zniszczeniem, jak również szybką ewakuację ludzi w nim przebywających. Co konkretnie składa się na system oddymiania? Dowiedz się, jakie systemy wentylacji pożarowej można zastosować w danym budynku.

Czym jest system oddymiania budynków i jak działa?

Systemy oddymiania budynków to specjalistyczne instalacje montowane w budynkach, które uruchamiane są podczas pożaru. Niezależnie od rodzaju, umożliwiają wyprowadzenie dymu na zewnątrz, co m.in. ułatwia ewakuację, działania ratownicze, chroni konstrukcję budynku przed zniszczeniem oraz zmniejsza straty pożarowe spowodowane dymem.

– „Instalacja zbudowana jest z centrali sterującej, a także przycisku oddymiania i czujników dymu. Gdy występuje pożar, włączają się sygnalizatory akustyczne i optyczno-akustyczne, a także napędy elektryczne do oddymiania i napowietrzania uruchamiają okna i drzwi, a także świetliki, wyłazy i klapy” – podkreśla specjalista z firmy Pirotoks z Katowic.

Tym samym system oddymiający w kilka sekund po uruchomieniu, pozwala skutecznie wyprowadzić dym na zewnątrz, przez co straż ma łatwiejszy dostęp do budynku, a także ludzie oraz budynek większe szanse na przetrwanie. Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie dym i trujące gazy stanowią większe zagrożenie niż ogień. Należy również podkreślić, że oddymianie obiektów przy użyciu tych systemów jest realizacją podstawy prawnej związanej z wymogami bezpieczeństwa ewakuacji oraz zabezpieczenia konstrukcji podczas pożaru. Szczegóły ochrony przeciwpożarowej można znaleźć w rozporządzeniu MSWiA.

Rodzaje systemów oddymiania budynków

Systemy oddymiania budynków to profesjonalna instalacja, która na rynku dostępna jest w dwóch rodzajach. Można zdecydować się na system wentylacji pożarowej:

  • grawitacyjny – w którym wykorzystywany jest efekt przeciągu. Można go uzyskać za pomocą klap z funkcją oddymiania oraz okien, co skutecznie umożliwi usunięcie dymu oraz obniżyć temperaturę w pomieszczeniu,
  • mechaniczny – w którym montowane są specjalistyczne wentylatory, które wyprowadzają dym z budynku. Te systemy dzięki elektrycznemu zasilaniu, umożliwiają bardzo szybką reakcję w przypadku zagrożenia pożarowego.

Gdzie stosuje się systemy oddymiania?

Należy podkreślić, że rozporządzenie ściśle określa, w jakich budynkach konieczne jest montowanie systemów oddymiania. Urządzenia umieszczane są na klatkach schodowych z zamykanymi drzwiami, gdy budynek ma do 12 metrów i strefę pożarową określaną jako ZL II, czyli użytkowaną przez osoby o ograniczonym sposobie poruszania. Dodatkowo, w budynkach mieszkalnych (kategoria ZL IV) od 12 do 25 metrów oraz w tych 25 metrów nad poziom terenu ze strefą produkcyjno-magazynową. Istnieją także szczegółowe przepisy dotyczące przedsionków i niezamykanych klatek schodowych.