zestaw hydroforowy

Stosowanie zestawów hydroforowym ma na celu zapewnienie optymalnego ciśnienia cieczy we wszystkich punktach poboru bez względu na ich położenie względem zbiornika i intensywność użytkowania instalacji w danym momencie. Nieprawidłowy wybór któregokolwiek z elementów budujących taki zestaw może skutkować słabą wydajnością, co w praktyce oznacza jego bezużyteczność. Wyjaśniamy, jakie czynniki należy brać pod uwagę, wybierając zestaw hydroforowy.

Zasada działania zestawu hydroforowego

Dla zrozumienia kryteriów, które należy uwzględnić przed zakupem zestawu hydroforowego, warto poznać zasadę jego pracy.

Każdy zestaw hydroforowy zbudowany jest z kilku podstawowych elementów: pompy (lub zestawu pomp), zbiornika ciśnieniowego, presostatu i zaworów (odcinającego, zwrotnego oraz bezpieczeństwa). Wbrew pozorom zasada współpracy wszystkich tych części układu jest stosunkowo prosta.

Najważniejszym elementem całego zestawu jest zbiornik ciśnieniowy, czyli właśnie hydrofor. Otwarcie punktu poboru w instalacji z hydroforem nie prowadzi do uruchomienia pompy, ale do zmiany ciśnienia powietrza w zbiorniku. W efekcie rozprężenia powietrza w hydroforze dochodzi do wypchnięcia medium, a zatem uniesienia cieczy w kierunku punktu poboru.

Również napełnianie się zbiornika hydroforowego jest wynikiem zmian ciśnienia powietrza. Kiedy osiągnie ono minimalną wartość, dochodzi do automatycznego uruchomienia pomp. Napełnienie zbiornika wodą prowadzi do wzrostu ciśnienia powietrza, co w rezultacie skutkuje wyłączeniem pomp.

A zatem praca zestawu z hydroforem zapewnia nie tylko odpowiednie ciśnienie cieczy przy punkcie poboru, ale też wydłuża żywotność pomp. Ponieważ uruchamiane są rzadziej niż w instalacjach zbiornika ciśnieniowego, będą służyły zdecydowanie dłużej.

Jak wybrać właściwy zestaw hydroforowy?

Planując budowę instalacji z zestawem hydroforowym należy uwzględnić jej projektowane parametry pracy. Najważniejsze z nich to: maksymalne zapotrzebowanie na medium, minimalne wysokość podnoszenia oraz minimalne ciśnienia na wyjściu i wejściu. Informacje te przekładają się przede wszystkim na wymaganą moc pomp oraz pojemność hydroforu.

Dla laika dobór odpowiednich rozwiązań może być trudny. Z pomocą przychodzą producenci i dystrybutorzy takich urządzeń, np. przedsiębiorstwo FluidControl. Na podstawie informacji uzyskanych od klienta, są w stanie zbudować zestaw spełniający wymagania dla instalacji różnego typu.

Możliwość stworzenia indywidualnego zestawu ze zbiornikiem ciśnieniowym pozwala dostosować układ do pracy w różnych warunkach. Zestawy hydroforowe VDH są w stanie obsługiwać nie tylko domowe instalacje wodociągowe, ale też mocniej eksploatowane instalacje przemysłowe, dla których wskazane jest użycie armatury o najwyższym stopniu odporności na skrajne temperatury, bardzo wysokie ciśnienie i korozję.