Roleta

Zapoznając się z ofertą firm specjalizujących się w roletach okiennych, zarówno online, jak i stacjonarnie, można zauważyć, że na stronach WWW i w sklepach eksponowane są przekroje poszczególnych rolet. Dlaczego są one prezentowane klientom? O czym informują nas elementy przekroju rolety i na które z nich zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się i kupuj świadomie!

Przekrój rolety okiennej – źródło cennych informacji

Choć duża powierzchnia rolety okiennej jest widoczna, to, co najistotniejsze, kryje się w jej wnętrzu – pod zewnętrzną powłoką oraz w kasecie. W gotowym produkcie konsument nie ma możliwości obejrzenia rolety od środka. Dlatego firmy oferujące rolety okienne, jak np. Okna Jachimczak, udostępniają klientom specjalnie do tego przygotowane przekroje, na których wszystko widać jak na dłoni.

Aby poznać wszystkie właściwości rolety, porównać kilka różnych modeli, sprawdzić, czy roleta spełni nasze oczekiwania nie tylko pod względem estetyki, ale też funkcjonalności i wytrzymałości, trzeba wiedzieć, czemu służą poszczególne elementy widoczne w przekroju i jak je ocenić. Dlatego poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o budowie rolety w kontekście oględzin jej przekroju.

Jak czytać i analizować przekrój rolety okiennej?

Roleta okienna składa się z następujących elementów:

  • skrzyni,
  • napędu i wału nawojowego,
  • pancerza,
  • listwy dolnej,
  • prowadnic.

Skrzynia jest elementem, w którym znajduje się napęd i wał nawojowy, na który nawija się roleta. Część ta może być mocowana natynkowo lub podtynkowo. Oglądając przekrój rolety, jesteśmy w stanie określić, jak mocowany jest dany model i wybrać ten, który bardziej nam odpowiada ze względów zarówno estetycznych, jak i praktycznych.

Dla walorów termoizolacyjnych oraz dźwiękochłonnych rolety duże znaczenie ma wypełnienie pancerza. Składa się on z aluminiowych listew, w których znajduje się pianka poliuretanowa. Analizując przekrój, warto zwrócić uwagę na to, jak gruba jest wewnętrzna piankowa warstwa pancerza, a także jaka jest jej gęstość. Oglądając zewnętrze pancerza, warto pamiętać, że jest on dostępny w niezliczonych kolorach!

Dolna listwa ma na celu stabilizację pancerza, gdy roleta jest opuszczona. Dzięki niej osłona pozostaje na swoim miejscu i zapewnia ochronę przed niepowołanymi osobami z zewnątrz. W listwie dolnej umieszczone są elementy zabezpieczające, dlatego warto przyjrzeć się tej części szczególnie uważnie, aby ocenić, jak stopień bezpieczeństwa daje wybrany model rolety.

Prowadnice rolety mocowane są pionowo po ścianie i zapewniają sprawne poruszanie się pancerza w świetle okna, a także izolację. Można wybierać między prowadnicami z aluminium i tworzyw sztucznych w zależności od tego, jakich trwałości i estetyki wymagamy od rolety.