nauka programowania

Zajęcia programowania kojarzą się raczej z nudnym, żmudnym i nieco „geekowym” siedzeniem przed monitorem, wpisując ciągi niezrozumiałych dla otoczenia kodów, które razem uruchamiają coś na kształt programu do obsługi skomplikowanych systemów. I jest to zdecydowanie błąd! Nauka programowania dla dzieci, ale i dla starszych może być świetną zabawą, poznawaniem fascynujących umiejętności i okazją do interakcji z resztą świata.

Nauka programowania dla dzieci bez komputera.

Według obszernego researchu okazuje się, że większość szkół oferujących warsztaty programowania dla dzieci np. Zaprogramowani.com(a głównie maluchów) to szereg nieinformatycznych zajęć, stawiających na zabawę i komunikację z innymi uczestnikami zajęć. Można zadać więc pytanie, dlaczego nazywają one zajęciami programowania, skoro nie w nich praktycznie tworzenia kodów? Otóż dlatego, że umiejętności, możliwości odkrywane przez dziecko, jak i nauka komunikacji to właśnie podstawy programowania dla dzieci. Dzięki kursom, które idąc w stronę programowania, jednak w sposób nieinformatyczny dziecko zyskuje umiejętności i rozwija w sobie odpowiedni poziom empatii pozwalający mu na przyszłą naukę kodowania, jak i efektywną pracę w zespole.

Robotyka dla juniora

Kolejne poziomy rozwoju koderskiej pasji dla malucha to między innymi zabawy polegające na programowaniu (a później i budowaniu) prostych w obsłudze robotów. Jest to świetna opcja wymagająca od dziecka wyobraźni i przełożenia jej na rzeczywiste logiczne ciągi zdarzeń, które poruszą elektroniczną zabawką, spełniając cel. Taki gadżet dla dziecka to niesamowita frajda, a jednocześnie zabawa nim przekłada się znów na uzyskiwanie konkretnych umiejętność, które przydadzą się mu w przyszłości zarówno w pracy koderskiej, jak i innych zawodach zarówno ścisłych, jak i artystycznych.

Nauka programowania dla dzieci?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule? Jasne! Warsztaty programowania dla dzieci dadzą im wszechstronny rozwój, pozwolą oswoić się z ogólnymi założeniami, jakie kierują dziedziną taką jak programowanie, jak i są wymarzonym wstępem do koderskiej przygody w przyszłości.