Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Według różnych statystyk opartych na ankietach ponad jedna trzecia Polaków zdecydowałaby się na budowę domu energooszczędnego. Świadomiej podchodzimy do korzystania z zasobów energii i zależy nam na tym, by dbać o środowisko. Jakie są cele budownictwa energooszczędnego i z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się nowocześni konstruktorzy?

Cele popularyzowania budownictwa energooszczędnego

Domy – i inne obiekty – energooszczędne, jak wskazuje nazwa, powinny być projektowane i konstruowane w taki sposób, by zużywać jak najmniej energii do ich ogrzewania. To nie tylko kwestia oszczędności pieniędzy, jakie rocznie wydajemy na ogrzewania. To także kwestia dbania o środowisko naturalne. Nawet jeśli dom ogrzewamy prądem, czy gazem i nie widzimy dymu unoszącego się znad naszych kominów, jak w przypadku spalania węgla, brykietu, drewna i innych podobnych paliw, musimy mieć świadomość, że ten prąd i gaz również nie wzięły się znikąd. By straty ciepła były jak najmniejsze, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na właściwą izolację ścian i dachów naszych domów. Jak mówi nam przedstawiciel firmy SuperHouse z Tarnowskich Gór, rozwiązań wcale nie musimy szukać daleko. Na rynku są dostępne gotowe, certyfikowane systemy materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych. Ciekawym przykładem takich systemów są systemy STEICO, które pozwalają na budowę domów ekologicznych, w standardzie energooszczędnym, niskoenergetycznym, pasywnym, zeroenergetycznym, a nawet plus energetycznym. Cel jest jeden: ograniczamy zużycie energii do ogrzewania domu. Rozwiązań jest mnóstwo, więc zanim zdecydujemy się na budowę domu, przeprowadźmy kompleksowy research i zastanówmy się, które z nich będzie najlepsze dla nas i dla naszego środowiska.

Jakie wyzwania stają przed projektantami i konstruktorami budynków energooszczędnych?

Jak wskazują specjaliści, największym wyzwaniem przy projektowaniu i konstruowaniu budynków energooszczędnych jest konieczność traktowania każdej inwestycji odrębnie. Bierzemy pod uwagę nie tylko usytuowanie, ale także nasłonecznienie, a nawet czynniki wodno-gruntowe. Na przykład: w budynku energooszczędnym to południowa elewacja obiektu powinna zawierać najwięcej przeszkleń, ponieważ światło słoneczne również może dogrzewać nasz dom. Każdy doskonale wie, że nawet zimą, gdy na zewnątrz dookoła widać tylko śnieg, gdy usiądziemy przy nasłonecznionym oknie, odczuwamy ciepło. Kolejny przykład: jeśli na naszej działce mamy płytko zalegającą wodę, warto rozważyć wykonanie odwiertów i połączyć je z pompą ciepła (woda jest doskonałym przewodnikiem ciepła). Stawiajmy na materiały ekologiczne. Wspomniane już systemy STEICO są doskonałym przykładem kompilacji materiałów ekologicznych. Wykorzystywane jest w nich między innymi drewno klejone z fornirów, a do produkcji warstw izolacji używa się włókna drzewnego, które zapewnia komfort cieplny, a przy tym jest zdrowe i ekologiczne. Co ciekawe, izolacyjne materiały STEICO wyróżnia wyższa masa niż masa popularnej wełny mineralnej, a to jest bez wątpienia atutem.

Cel jest jeden – rozwiązań wiele. Powinniśmy starać się jak najlepiej dbać o nasze środowisko naturalne, bo przecież coraz więcej wiemy i mówimy o zanieczyszczeniu Ziemi plastikiem i innymi syntetykami. Jeśli mamy możliwość przyczynić się do ochrony środowiska – po prostu to róbmy.