Od kilku lat można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania domami energooszczędnymi. Coraz to wyższe ceny prądu i produktów ogrzewających pomieszczenia poniekąd zmuszają do korzystania z domów, które są znacznie tańsze w utrzymaniu. Kolejną elementem, który może znacznie wpływać na popularność domów energooszczędnych jest coraz to większa świadomość ekologiczna. Wielu z nas nie chce żyłować surowców naturalnych do maksimum, aby ogrzać swoje cztery kąty, dlatego decydują się na eko rozwiązanie i pozyskiwanie energii z promieni słońca.

Domy energooszczędne – dobro dla kieszeni i środowiska

Głównym założeniem energooszczędnych domów jest oszczędzanie różnego rodzaju energii. Dzięki zastosowanym przy budowie domu nowoczesnym metodą możemy być pewni, że zlikwidujemy wszelkie straty ciepła, a co za tym idzie, będziemy potrzebowali znacznie mniej materiałów do ogrzania pomieszczeń. Prawidłowy zaprojektowany dom zakłada poprawne rozmieszczenie go w stosunku do kierunków świata. Pomieszczenia takie jak salon, kuchnia powinny znajdować się na południowej stronie, dzięki temu są znacznie lepiej doświetlone. Garaż i spiżarka powinny zostać umieszczone na stronie północnej, zdecydowanie chłodniejszej. Te dwa pomieszczenia będą również osłoną przed zimnem dla reszty domu. Zastosowane przy budowie takiego domu materiały są znacznie bardziej ekologiczne, a zastosowane w nim rozwiązania takie jak solary słoneczne praktycznie nie obciążają środowiska naturalnego. Bardzo ważnym, a mało branym pod uwagę przy decyzji budowy takiego domu argumentem jest wzrost ceny nieruchomości w przeciągu najbliższych lat. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i doceniane, za kilka lat większość z nas będzie chciała mieszkać właśnie w takim domu, więc jest to świetna inwestycja na przyszłość. Energooszczędne domy na pewno nie znajdą uznania w oczach ludzi, którzy lubią bogate kształty, wiele zakamarków i tarasów. Liczy się w nich przede wszystkim prostota, która daje spore oszczędności energii (więcej o domach energooszczędnych).

Domy tradycyjne – spore koszty i duże zanieczyszczenia

Każdy z nas zna tradycyjne domy, spora część z nas w nich mieszka i płaci za nie ogromne rachunki. Budowa takich domów jest bardzo prosta i mało energooszczędna. Projektowanie tego typu budynku mieszkalnego jest znacznie prostsze i właściwie nieograniczone. Dlatego też miłośnicy tarasów, wnęk, zakamarków i dziwnych kształtów powinni wybierać domy tradycyjne, w których optymalizacja zużycia energii w ogóle nie jest brana pod uwagę. Jednak w eksploatacji takie budynki są znacznie droższe. Zazwyczaj do ogrzania pomieszczeń korzysta się w nich z starych metod ogrzewania węglem, lub drewnem, co znacznie zwiększa koszty utrzymania budynku i powoduje ogromne zanieczyszczenia środowiska. Ściany i izolacje dachu wykonane są z dużo gorszej jakości materiału, co powoduje dużą stratę energii.

Osoby, dla których ważne jest środowisko, a także oszczędzanie na eksploatacji pomieszczeń mieszkalnych na pewno skorzystają z domów energooszczędnych. Dzięki nim będą mogli żyć w zgodzie ze swoim wartościami, a wartość takich domów z roku na rok będzie rosła, przynosząc spore zyski.