blaty drewniane docinane na wymiar.

W tym roku lato zawitało do nas już wczesną wiosną. W ogrodach rośliny szybko wybujały, zakwitły a zalążki owoców dużo szybciej pojawiły się na gałęziach drzew i krzewów. Piękna pogoda zachęca również do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wśród miejsc, gdzie najchętniej odpoczywamy są ogrody i znajdujące się w nich altany.

Renowacja altany

Altany umieszczone w naszych ogrodach bardzo często wykonane są z drewna. Prezentują się ciekawie i chętnie z nich korzystamy. Niestety, w przeciwieństwie do altan murowanych, wymagają okresowej renowacji. O tym jak często należy je szlifować czy lakierować decyduje właściciel na podstawie wyglądu drewnianych elementów altany.

Wiosenna renowacja – od czego zacząć?

Prace renowacyjne zaczynają się zazwyczaj na wiosnę, kiedy na dworze robi się ciepło. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest dokładne obejrzenie całej konstrukcji. Jeśli drewno jest w dobrym stanie, nie ma żadnych uszkodzeń a lakier nigdzie nie łuszczy się ani nie odpada, prace można ograniczyć do dokładnego umycia całej altany. Jeśli zauważymy uszkodzenia lakieru lub drewna warto zdecydować się na prace bardziej zaawansowane.

Renowacja altany – pozbywamy się szkodników

Wśród uszkodzeń jakie mogą występować w altanie są te spowodowane przez szkodniki. Wśród najczęściej spotykanych są korniki, ale również inne owady chętnie podgryzają drewno. Jeśli zauważymy takie uszkodzenia należy iść do sklepu ze specjalistycznymi preparatami do drewna i kupić środek zwalczający szkodniki. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie powstałych na skutek działania szkodników dziur oraz wypełnienie ich odpowiednią masą zabezpieczającą.

Szlifowanie

Niezależnie od tego czy altana była podgryzana przez szkodniki czy też nie, jeśli pojawiają się odpryski lakieru lub farby konieczne jest szlifowanie. Do tego celu można wykorzystać szlifierkę elektryczną. Jeśli są miejsca, których nie da się wyszlifować przy pomocy narzędzi, wówczas konieczna staje się ręczne działanie. Do szlifowania ręcznego potrzebny jest papier ścierny o kilku grubościach. Grubszy do usunięcia starej warstwy lakieru oraz drobniejszy do wygładzenia powierzchni.

Zabezpieczenie szlifowanej powierzchni

Po zeszlifowaniu starej warstwy zabezpieczającej należy nałożyć nową. Do wyboru jest szeroka gama preparatów nadających kolor drewnu oraz zabezpieczających je przed uszkodzeniami. Aby zmienić kolor naturalnego drewna można skorzystać z bejcy barwiącej drewniane powierzchnie lub pomalować drewno farbą. Na koniec należy zabezpieczyć wszystko lakierem lub olejem. W zależności od preferencji można wybrać jedną z tych opcji.

Wyposażenie

Altana, by mogła służyć wypoczynkowi, powinna być odpowiednio wyposażona. Przede wszystkim konieczny jest wygodny stolik oraz miejsca do siedzenia. Do ich wykonania można wykorzystać blaty drewniane docinane na wymiar. Najlepiej wybrać te z drewna akacjowego lub merbau, ponieważ są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i nie trzeba będzie ich chować podczas deszczu, upałów czy mrozu. Warto pamiętać o tym, by kupić blaty lite, aby w przyszłości można było poddać je renowacji, zeszlifować warstwę zniszczonego lakieru i nałożyć nową. W przypadku blatów obłogowanych czy laminowanych taka naprawa nie będzie możliwa.

Altana to miejsce, gdzie można bardzo miło spędzić czas. Daje odrobinę chłodu w skwarne dni, można też usiąść tam i zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Każdego roku wymaga przeglądu, jednak warto się wysilić, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem przez kolejny rok.