Wybierając odpowiedniego zarządcy dla wspólnoty mieszkaniowej, domu, bloku powinien się kierować nie tylko jego kompetencjami. Co jeszcze jest ważne?

Kiedy powierzasz komuś swój interes chcesz, aby zajął się tym przede wszystkim profesjonalnie. W związku z tym niezbędna jest wiedza i doświadczenie w zakresie administrowania nieruchomościami. Poza tym wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje jeszcze wiele innych cech, które dobrzy zarządca posiadać powinien. Wtedy z pewnością zadowolony będziesz nie tylko Ty, jako właściciel administrowanego budynku, ale przede wszystkim lokatorzy, którzy tam mieszkają.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to wbrew pozorom trudne zadanie. Istnieje wiele problemów, z którymi boryka się osoba odpowiedzialna za zarzadzanie i administrowanie danym budynkiem. Przy takim wyborze warto zastanowić się nad zaangażowaniem w zarzadzanie budynkiem, firmy, które zajmują się tym od dawna, np. Provisor. Poza więc doświadczeniem i certyfikatami, które umożliwiłyby danej firmie zarządzanie budynkiem dobry zarządca powinien mieć również inne cechy.

W takim przypadku ważna jest cierpliwość. Niektóre kłopoty, zwłaszcza te, które wciąż nawracają potrafią niekiedy wyprowadzić z równowagi. Dlatego zarządca budynkiem powinien być przede wszystkim opanowany. Problemy mieszkańców potrafią naprawdę zdenerwować, lecz w miarę możliwości zarządca powinien ich wysłuchać i postarać się pomóc. Dlatego też istotna jest otwartość na ludzi. Dobrze jest, jeśli zarządca korzysta również z cudów techniki. Najnowsze technologie skutecznie pomogą zaoszczędzić wiele czasu nie tylko samemu zarządcy, ale również mieszkańcom. Istnieje szereg aplikacji mobilnych, które umożliwiają szybki kontakt i przepływ informacji. Dzięki temu w prosty sposób można zgłosić awarię czy też obsłużyć przetargi, a także kontrolować wpłaty i zaległości.

Kolejnymi pożądanymi, a wręcz niezbędnymi cechami jest dyspozycyjność i zarządzanie czasem. Bywają okresy, gdzie naprawdę na głowie zarządcy spoczywa mnóstwo problemów. Wtedy trzeba umieć zarządzać nie tylko swoim czasem, ale również innych – w przypadku, jeśli zarządca korzysta z usług podwykonawcy. Podobnie sprawa ma się z dyspozycyjnością. Najlepiej wybrać takiego, który nie ma zobowiązań wobec innych osób: prowadzi własną firmę, pracuje na etacie. Wtedy okazuje się często, że taki zarządca bywa niemal niedostępny. W związku z tym wielu właścicieli decyduje się właśnie na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, np. Provisor. Zajmują się one zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami, dzięki czemu mamy pewność, że taki zarządca będzie skupiał się na pracy dla naszej wspólnoty mieszkaniowej.