W trakcie budowy obiektów, nie sposób utrzymać na terenie prowadzonych robót należytego porządku. Ciągle przecież przyjeżdżają samochody dowożące materiały budowlane, które trzeba złożyć na placu budowy do momentu ich wykorzystania. Pracujący ciężki sprzęt niszczy w pewnym stopniu nieruchomość ze względu na swoją dużą masę oraz sposób wykonywanych robót.

W trakcie budowy obiektów, nie sposób utrzymać na terenie prowadzonych robót należytego porządku. Ciągle przecież przyjeżdżają samochody dowożące materiały budowlane, które trzeba złożyć na placu budowy do momentu ich wykorzystania. Pracujący ciężki sprzęt niszczy w pewnym stopniu nieruchomość ze względu na swoją dużą masę oraz sposób wykonywanych robót.

 

Już od samego początku prowadzonych robót budowlanych na teren posesji wjeżdżają różnej wielkości koparki, które wykopują fundamenty, z kolei  ziemię wydobytą składują na terenie nieruchomości, na której wkrótce powstaną mury zgodnej z planem budowy inwestycji. I nie mówimy tutaj tylko o obiektach stricte inwestycyjnych, ale także tych, które przeznaczone zostaną na obiekty mieszkaniowe, czyli po prostu domach jednorodzinnych. Oczywiście może się zdarzyć, że nadmiar wydobytej ziemi zostanie w pewnej – większej – części wywieziony lub sprzedany osobom, które z kolei poszukują ziemi na wyrównanie swojej działki. Jednak zawsze też część tej ziemi pozostawiamy, aby w końcowym efekcie doprowadzić i wyrównać swoją posiadłość, kiedy roboty budowlane będą już zakończone.

 

Kiedy zaczynają powstawać mury nie da uniknąć się sytuacji, w której plac budowy będzie utrzymany w należytym porządku – trzeba przecież zgromadzić materiały budowlane, podobnie zresztą  jeśli chodzi o drewno niezbędne do stworzenia dachu tzw. wiązki dachowej.  W takich okolicznościach ewentualny nadmiar materiałów sprawiających wrażenie nieporządku na posesji jest poniekąd uzasadniony i nie powinien nikogo dziwić ani przerażać.

 

Ważne natomiast jest to, że mimo tych wszystkich potrzebnych materiałów wykorzystywanych podczas budowy nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie osób wykonujących prace budowlane, a co za tym idzie o składowaniu materiałów w miejscach jak najmniej wykorzystywanych do przemieszczania się osób. Odpowiedni oraz utrzymany w  miarę możliwości porządek niweluje ewentualne zagrożenia wypadkowe pracowników oraz innych osób poruszających się po placu budowy. Należy szczególnie pamiętać o tym, aby pracownicy nie pozostawiali po sobie np. szklanych butelek czy chociażby uważali na to, aby nie pozostawiać na terenie budowy gwoździ, na które mogą stanąć osoby nieposiadające odpowiedniego obuwia ochronnego (w tym właściciele terenu inwestycyjnego).

 

Nie ulega natomiast wątpliwości, że po zakończonych pracach budowlanych teren, na którym prowadzone były prace powinien być odpowiednio uprzątnięty.

 

Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w sprzątaniu takich terenów. Posiadają odpowiedni sprzęt, który umożliwi wywiezienie ewentualnego gruzy, nadmiaru ziemi, która pozostała z wykopanych na początku fundamentów. Ponadto firmy wyposażone są sprzęt pomocny do wyrównania tereny.

Kwestia uprzątnięcia po wykonywanych pracach dotyczy nie tylko samej budowy, ale także wykończenia wnętrz czy generalnych remontów budynków wybudowanych już dużo wcześniej. Często przecież kupujemy budynki, które remontujemy według własnego uznania – wyburzamy ściany, stawiamy nowe, zrywamy tynki. Wszystkie prace wiążą się przecież z powstaniem pewnego rodzaju zanieczyszczeń, które także trzeba zutylizować, aby nie szpeciły posiadłości, pozwalając utrzymać ją w należytym porządku.

Jeśli zatem zastanawiamy się co zrobić z zaległościami powstałymi po gruntownym remoncie bądź w jaki sposób uporać się z ewentualnymi zanieczyszczeniami w obiekcie, nie pozostaje nic prostszego jak po prostu zwrócić się o pomoc do firmy, która prowadzi kompleksowe usługi w tym zakresie, posiadając – rzecz jasna – odpowiedni sprzęt, pozwalający przywrócić teren bądź obiekt do użyteczności oraz zapewnić schludny wygląd terenu i powstałego obiektu.

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w ramach prowadzonej działalności i umowy, którą zawieramy z taką firmą, możemy liczyć nie tylko na uporządkowanie powierzchni zewnętrznej, otaczającej budynek, ale także na kompleksowe sprzątanie hal produkcyjnych lub wnętrza samego obiektu. Zatem zabrudzone, zachlapane okna zostaną domyte z należytą starannością, obiekt zostanie wyczyszczony z nadmiaru kurzu czy pyłu, który powstał w trakcie prowadzonych robót budowlanych czy prac remontowych.

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony Techbuilding.pl