Zgodnie z założeniami, program dofinansowania „Mieszkanie dla Młodych” pomaga osobom chcącym „iść na swoje” i cieszyć się wreszcie własnym lokum. Wystarczy spełnić kilka warunków, takich jak wiek beneficjenta, metraż mieszkania bądź domu i cena jednego metra kwadratowego jego powierzchni. Potem już można cieszyć się z nowego gniazdka i spłacać kredyt ze zdecydowanie niższą ratą.
Mimo, że MDM jest niewątpliwie z roku na rok coraz bardziej liberalny i obejmuje coraz większą grupę osób, niestety wciąż nie jest idealny. Dla wielu jego największą wadą jest ograniczona możliwość dofinansowywania budowy domów, szczególnie systemem gospodarczym. Na czym polega problem? Załóżmy, że jesteśmy rodziną 2+2 i chcemy mieszkać we własnym domu. Z racji tego, że mamy dwoje dzieci, możemy się starać o dofinansowanie do domu o powierzchni do 100 m2 (w przypadku rodzin wielodzietnych, powyżej dwojga dzieci, metraż ten wynosi 110 m2). I problem nie byłby wcale problemem jeśli mamy zdolność kredytową i możemy pozwolić sobie na budowę domu przez dewelopera. Dopłata do kredytu w takiej sytuacji może wynieść niemalże 100 tysięcy złotych! Sami przyznacie, że to pokaźna kwota, w dużej mierze ułatwiająca podjęcie decyzji o zakupie. A co jeśli nie mamy takiej zdolności kredytowej i chcąc nie chcąc musimy zdecydować się na budowę w systemie gospodarczym? Pozostaje jedynie zwrot podatku VAT. Niestety tylko w części i w dodatku nie od każdego materiału, jaki wykorzystamy przy budowie.
Co możemy odliczyć?
Ustawodawca dokładnie wskazał materiały i produkty jakich możemy użyć do budowy domu. Są one wyszczególnione w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z dnia 27 września 2010 r.).
Mimo, iż wykaz ten obejmuje niemal wszystko, co potrzebne by zbudować dom, z budowlanymi fanaberiami może być problem, gdyż mogą nie figurować we wspomnianym spisie. Jeśli jednak nie mamy nieziemskich marzeń, a nasz dom będzie zaprojektowany jako tradycyjny i typowy, większość materiałów będziemy mogli odliczyć, co sumarycznie może dać najwyżej kilkanaście tysięcy złotych. Też coś, jednak w porównaniu z dofinansowaniem w przypadku zakupu domu od dewelopera to kropla w morzu.
Co jeśli nie deweloper?
Minusem programu mogłaby się wydawać konieczność zakupu domu od dewelopera lub wspomniana wcześniej metoda gospodarcza budowy domu. Jest jednak jeszcze inne rozwiązanie, gdyż ustawodawca nie nakazuje odgórnie budowy domu przez dewelopera lecz mówi o osobie sprzedającej i kupującej, toteż może to być miejscowa firma budowlana „ABC”, która w zakresie swojej działalności ma nie tylko budowę domów ale także ich sprzedaż. Tym sposobem uzyskujemy możliwość skorzystania z dofinansowania MDM, lecz nie płacimy bajońskich sum deweloperowi, a jedynie dopłacamy firmie „ABC” za robociznę, dzięki czemu z kilkunastu tysięcy zwrotu części VAT z budowy w systemie gospodarczym, może się zrobić kilkadziesiąt tysięcy w systemie zleconym. Oczywiście nie daje to aż takiego zwrotu, jak w przypadku typowego dewelopera, gdzie cena za metr kwadratowy może wynieść sporo ponad 5 tysięcy złotych, ale też koszty będą znacznie niższe, co w efekcie da bilans dodatni.
Biorąc pod uwagę swoje możliwości kredytowe i marzenia każda opcja przed podjęciem decyzji musi być dobrze przemyślana i skalkulowana. Dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeliczą dokładnie koszty budowy i ewentualny zwrot z MDM. Wszak nie po to wprowadzono dopłaty by z nich nie korzystać.
Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM