Każde mieszkanie bądź prywatny dom może ucierpieć z powodu różnych klęsk żywiołowych. Burza, powódź, trzęsienie ziemi – to tylko niektóre z nich. Ubezpieczenie nieruchomości umożliwia, w przypadku uszkodzenia budynku, otrzymanie zwrotu finansowego. Przy ubezpieczeniu apartamentów zwykle pojawia się wiele istotnych pytań. Spróbujmy spojrzeć na kilka z nich.

Jaki rodzaj ubezpieczenia mieszkania wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania zakłada wzięcie pod ochronę kliku istotnych składowych posesji i ich ochronę przed różnego rodzaju sytuacjami:

Ubezpieczenie murów mieszkania;

  • Ubezpieczenie od zdarzeń losowych, od kradzieży lub rabunku z włamaniem;
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, za szkody wyrządzone osobom trzecim;
  • Ubezpieczenie assistance.

W pierwszym przypadku przedmiotem ubezpieczenia są poszczególne budynki lub części budynków wielorodzinnych (mieszkania). Ubezpieczenie obejmuje także budynki gospodarstwa domowego i garaże (w przypadku budynku wielorodzinnego) bez dodatkowej płatności.

Gdy mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym, ubezpieczenie dotyczy:

  • Murów budynków, w tym tych, które są wspólne dla kilku mieszkań;
  • Sieci wewnętrznych (ogrzewanie, gaz, woda i kanalizacja, linie telekomunikacyjne, systemy wentylacyjne, sieci domofonu, alarmu, itp);
  • Elementów stalowych mieszkania: zaplecze sanitarne (wanna, umywalka, bidet), okna i drzwi, tynki ścian z powłoką lub malarstwem, gniazda i przełączniki, meble kuchenne i szafy, kominy i elementy balkonu lub tarasy;
  • Elementów zewnętrznych budynku.

Ubezpieczenie domu wolnostojącego obejmuje te same składniki, a także ogrodzenia nieruchomości z bramami i furtkami, obiekty małej architektury, budynki gospodarstwa domowego, elementy oświetlenia zewnętrznego i tak dalej.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych, od kradzieży lub rabunku z włamaniem do obiektu, wszystkie ubezpieczenia majątkowe obejmują domy jednorodzinne, garaże, piwnice i stodoły. Obiekt jest ubezpieczony na wypadek klęsk żywiołowych, przepięć zasilania i czynów przestępczych dokonanych przez osoby trzecie (kradzież lub rabunek).

„Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym za szkody wyrządzone osobom trzecim”, oznacza ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w miejscu zamieszkania, prowadzenia gospodarki do wszystkich osób przebywających w pobliżu (sąsiadów). Ubezpieczenie może obejmować miejsce zamieszkania lub terytorium Polski.

Wreszcie, ubezpieczenie assistance, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które morze być potrzebne, aby wyeliminować skutki zniszczenia lub uszkodzenia mieszkania (domu).

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Cena ubezpieczenia jest ściśle powiązana z ceną mieszkania. Zwykle standardowe ubezpieczenie będzie kosztować 100 złotych rocznie. Jeśli chodzi o dodatkowe warunki ubezpieczenia, jego cena nie jest zwykle większa niż 1000 zł rocznie.

Należy wziąć pod uwagę, jak wystawić polisę ubezpieczeniową. Można ją otrzymać bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, banku lub osoby trzeciej. Ubezpieczenia oferowane w banku będzie o 30-40% droższe od jego rzeczywistej wartości. Najtaniej otrzymać ubezpieczenie bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej.

Najpierw przeczytaj uważnie umowę. Zrób to dokładnie. Zwróć uwagę na poszczególne jej aspekty. Wiele osób nie wie, że odszkodowania nie zostanie wypłacone w następstwie szkód spowodowanych pod wpływem alkoholu. Nie zapomnij również, że w niektórych przypadkach można uzyskać zniżkę na usługi firmy ubezpieczeniowej (na przykład, jeśli budowa jest chroniona przez firmę ochroniarską).