FSSC 22000

FSSC 22000 to międzynarodowy program certyfikacji oparty na ISO, który wykorzystuje się w kontroli systemów bezpieczeństwa żywności. Obejmuje on wszystkie firmy, które w jakikolwiek sposób opierają swoją działalność na wytwarzaniu, przetwarzaniu lub dostarczaniu artykułów spożywczych i suplementów. FSSC 22000 jest jedną z najważniejszych norm w tej branży.

FSSC 22000 – istota i główne założenia

Komplikacje związane z żywnością nie tylko powodują problemy zdrowotne, ale także wpływają na struktury społeczne i gospodarcze krajów. Handel artykułami spożywczymi ma niebagatelne znaczenie dla dochodu narodowego, a także oddziałuje na status mieszkańców w danym państwie. Ryzyko związane z zanieczyszczeniem żywności prowadzi do zaburzeń we wszystkich segmentach społeczeństwa, niższej wydajności pracy i strat ekonomicznych. FSSC 22000 ma zapobiegać wszystkim tym kwestiom.

Co FSSC 22000 daje firmom?

Certyfikacja FSSC 22000 stanowi ramy skutecznego zarządzania organizacją w zakresie bezpieczeństwa. FSSC 22000 jest w pełni uznany przez Global Food Safety Initiative (GFSI) i opiera się na istniejących standardach ISO. Firma, która może wykazać się takim certyfikatem, uznawana jest za godną zaufania i staje się bardziej konkurencyjna. Dodatkowo może działać skutecznie nie tylko na rynku lokalnym, ale również międzynarodowym. Dzięki temu ma więcej szans na uzyskanie lepszych zleceń i w konsekwencji na większe zyski.

Do najważniejszych korzyści z przyjęcia FSSC 22000 zalicza się:

  • usprawnienie procesów związanych z bezpieczeństwem żywności,
  • poprawę reputacji,
  • obniżenie kosztów związanych z utylizacją wadliwych produktów,
  • zwiększone zainteresowanie klientów,
  • dostęp do rynków międzynarodowych.

Więcej informacji o szkoleniach, które pomogą w certyfikacji FSSC 22000 można znaleźć na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h17-fssc-22000-wersja-4-1/.

Jakie firmy powinny wdrożyć FSSC 22000?

FSSC 22000 jest odpowiedni dla każdej organizacji produkującej lub przetwarzającej żywność. Od producentów marek własnych, niezależnie od tego, jakie artykuły spożywcze wypuszczają na rynek, wymaga się certyfikatu zatwierdzonego przez GFSI, takiego jak FSSC 22000.