Oksydowanie domowe

Śruby oksydowane są trwalsze i odporniejsze na korozję od swoich standardowych odpowiedników. Proces oksydowania można wywołać zarówno w warunkach domowych, jak i w przemysłowych. Czy czernienie śrub na własną rękę ma sens? Sprawdź!

Czym jest oksydowanie?

Oksydowanie to proces polegający na pokrywaniu powierzchni metalu powłoką konwersyjną, czyli bardzo cienką warstwą tlenków. Powłoka ta sprawia, że pomiędzy metalem a otoczeniem nie zachodzą niemalże żadne reakcje chemiczne. Oksydowana stal jest zatem bardzo odporna na korozję. Z tego powodu oksydowanie jest bardzo często wykorzystywane przy zabezpieczaniu instalacji znajdujących się na wolnym powietrzu, części samochodowych czy właśnie śrub. Co ciekawe, proces ten można wywołać zarówno w warunkach przemysłowych, jak i w domu. Która z tych metod jest lepsza?

Oksydowanie domowe – zachowaj ostrożność

Oksydowanie stali w warunkach domowych potocznie nazywa się także czernieniem, ze względu na kolor, jaki przyjmuje metal poddawany obróbce. Najbardziej skuteczne jest tzw. oksydowanie na gorąco, które polega zanurzeniu śrub w specjalnym roztworze podgrzanym do wysokiej temperatury. Oksydowane elementy przebywają w nim pół godziny, a później są odstawiane do schłodzenia w zbiorniku wypełnionym wodą lub olejem. Wszystko to można oczywiście wykonać w domu, lecz ze względu na to, że jest to praca z substancjami żrącymi i wymagająca wysokich temperatur, należy bezwzględnie pamiętać o noszeniu odzieży ochronnej i odpowiednim zabezpieczeniu miejsca, w którym planujemy oksydować śruby. W domu bezpieczniej jest korzystać z oksydy na zimno, czyli specjalistycznego preparatu do czernienia śrub oraz innych metalowych przedmiotów, m.in. elementów broni. Niestety, ten sposób oksydowania stali jest znacznie mniej skuteczny niż metoda na gorąco.

Oksydowanie w przemyśle

Oksydowanie to proces, który jest również od dawna wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Aby zapewnić najwyższą jakość produktów, został on objęty normą, która określa procedury produkcyjne, wymogi jakościowe i metody kontroli wyprodukowanych artykułów. Kupując śruby od sprawdzonych dystrybutorów, takich jak sklep z wyrobami śrubowymi Mix-Met, możemy mieć zatem pewność, że kupujemy produkt o określonych parametrach. Oksydując stal w warunkach domowych, nigdy nie osiągniemy takiej pewności, gdyż margines błędu jest znacznie większy. Mimo że śruby oksydowane są nieco droższe od zwykłych, to bardziej opłaca się trochę dopłacić niż próbować zabezpieczać je na własną rękę.