Nie od dziś wiadomo, że marketing jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększenia rozpoznawalności marki, zainteresowania odbiorców produktami i usługami, czy w końcu – maksymalizacji zysków generowanych przez przedsiębiorstwo. Jeszcze do niedawna wiodącymi mediami wykorzystywanymi do promocji były radio oraz telewizja.

Obecnie jednakże prym wiedzie Internet, głównie dzięki rozlicznym możliwościom marketingowym jakie oferuje przedsiębiorcom. Swój asortyment mogą oni bowiem promować w formie tekstowej na własnej stronie internetowej czy blogu, przedstawiać w formie interesujących klipów filmowych publikowanych na platformie YouTube, czy w końcu – angażować społeczność wpisami i materiałami promocyjnymi publikowanymi w mediach społecznościowych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ostatniej z nadmienionych form promocji.

Eksperci przyznają, że znaczenie marketingu społecznościowego w budowaniu marki jest nie do przecenienia. Jak mówi Paulina Szymczak – specjalista w dziedzinie marketingu społecznościowego i PR, to właśnie dzięki platformom takim jak Facebook, Twitter, czy Instagram istnieje możliwość bezpośredniej interakcji z osobami zainteresowanymi marką oraz wprowadzenia w świat firmy nowych odbiorców. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby świadomość marki poprawiać na drodze konkursów organizowanych na rzeczonych portalach.

Z perspektywy przedsiębiorcy, obecność w mediach społecznościowych to także możliwość zwiększenia współczynnika konwersji. Użytkownicy, którzy będą w stanie zapoznać się z najnowszą ofertą produktową przedsiębiorstwa, uzyskają możliwość komunikacji z przedstawicielami firmy oraz regularnie informowani będą o przecenach i wyprzedażach chętniej zdecydują się na nabycie danego produktu lub zamówienie usługi. Sprawia to, że regularne aktualizowanie treści stron odnoszących się do marki na portalach typu social media przekłada się bezpośrednio na generowane przez firmę zyski. Sieci społecznościowe wykorzystać można także do promocji prowadzonych programów partnerskich, które to zachęcają najlojalniejszych i najlepiej zaznajomionych ze specyfiką firmy odbiorców do dołączenia do grona sprzedawców oraz oferowania naszych produktów innym użytkownikom w zamian za odpowiednio wysoką prowizję.

Jak informują specjaliści ds. optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek (a więc tak zwanych działań spod znaku SEO), obecność w mediach społecznościowych to nie tylko publikacja postów i angażowanie użytkowników, ale także podnoszenie fraz kluczowych bezpośrednio wiążących się ze specyfiką prowadzonej działalności w wynikach wyszukiwania. Wraz ze wzrostem popularności marki zwiększy się bowiem ilość osób poszukujących o niej informacji w Sieci, publikujących o niej artykuły, czy też – współdzielących udostępnione przez nas materiały promocyjne. Wszystkie te kwestie bezpośrednio przekładają się na umacnianie wizerunku marki.

Platformy społecznościowe stanowią nie tylko teraźniejszość ale także przyszłość internetowej promocji. Odwiedzane są one codziennie przez miliony osób, z których część może stać się naszymi stałymi klientami – wystarczy tylko odpowiednie operowanie dostępnymi narzędziami marketingowymi lub, w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie dokonać tego samodzielnie, skorzystanie ze wsparcia specjalisty w dziedzinie promocji sieciowej.