Wybór obuwia roboczego to dość istotna kwestia. Nie tylko w tych zawodach, w których stopy narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, ale także tam, gdzie pracownicy zmuszeni są do długiej i męczącej pracy na stojąco.
Pojęcie obuwia roboczego, podobnie jak odzieży roboczej często jest mylone z odzieżą i obuwiem ochronnym. Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, nie wiedząc, że są to dwie różne grupy odzieży, różniące się od siebie funkcjami i przeznaczeniem.
Różnice są spore i istotne. Najprościej rzecz ujmując buty robocze to rodzaj obuwia, którego głównym zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniem bądź zniszczeniem obuwia własnego pracownika. W przeciwieństwie do obuwia ochronnego nie chroni przed poważnymi zagrożeniami (typu zagrożenia chemiczne, biologiczne, mechaniczne, wysokie bądź niskie temperatury). Można powiedzieć, że buty robocze to po prostu zamiennik „prywatnego obuwia”, który ma na celu ochronę przed zabrudzeniami, uszkodzeniami, często ma na celu zapobiec poślizgnięciom lub po prostu zwiększyć komfort użytkowania.
Buty robocze zabezpieczają stopy użytkującego ich właściciela przed zagrażającymi im niebezpieczeństwami podczas wykonywania przez niego czynności zawodowych. Pod tym względem wyróżniamy następujące rodzaje butów roboczych:
Obuwie bezpieczne (S) – chroni palce stóp za pomocą podnosków. Wytrzymałość podnosków jest natomiast skrupulatnie testowana. Wykonuje się uderzenia z energią 200 J, które taki but musi wytrzymać aby spełnić swoje właściwości ochronne. Musi on również spełniać wymagania normy PN-EN ISO 20345, która wskazuje na zestaw cech obuwia bezpiecznego.
Obuwie zawodowe, robocze (O) – jego zadaniem jest ochrona stopy przed urazami, na jakie jest ona narażona w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych. Ten rodzaj obuwia podlega normie PN-EN ISO 20347.
W grupie obuwia roboczego pod względem jego konstrukcji wyróżnić można różne typy: m.in. buty, buty do kolan, buty z przedłużoną cholewką, półbuty, trzewiki.
Ważnym kryterium przy wyborze obuwia roboczego jest również podeszwa i materiał z jakiego jest wykonana.
Decyduje to bowiem nie tylko o bezpieczeństwa, ale także o komforcie użytkowania, który jest szczególnie ważny w wybranych branżach. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonany jest wierzch buta. Za najwygodniejsze i najpraktyczniejsze uważa się obuwie skórzane, ale często dobrze sprawdza się także obuwie wykonane z tworzyw sztucznych. Natomiast niezwykle rzadkim przypadkiem jest wykorzystywanie tworzyw naturalnych do produkcji butów roboczych. Wpisz w wyszukiwarkę Google frazę buty robocze lublin i skorzystaj z oferty firmy Supon.
Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie obuwia do warunków, w jakich pracuje dana osoba. W zależności do tego można zastosować dodatkowe wzmocnienia lub np. docieplenia.