Każda duża firma w obecnych czasach dysponuje terabajtami danych. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie dane i informacje stanowią walutę przyszłości, co jeszcze bardziej motywuje firmy do analizowania setek tysięcy danych. Na podstawie danych, czy to o sprzedaży czy to związanych z innymi obszarami aktywności przedsiębiorstwa, możemy podejmować decyzje, mające na celu zwiększenie wartości firmy i jej ciągły rozwój. Nie każdy jednak potrafi odnaleźć się w takim gąszczu danym, tym bardziej, jeśli są one gromadzone w tak zwanej bazie danych. Dlatego też, wraz z dynamicznym wzrostem ilości danych, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na programistów baz danych, którzy stanowią punkt wyjścia przy zarządzaniu czasem ogromnymi bazami danych w firmie. Czym dokładnie zajmuje się programista baz danych? Jakie umiejętności musi mieć osoba na takim stanowisku? Ile średnio zarabia programista baz danych?
Czym zajmuje się programista bazy danych?
Programista baz danych zajmuje się tworzeniem, zarządzaniem, ale też udoskonalaniem istniejących już baz danych. Bazy danych zawierają w sobie wiele procesów, a zadaniem osoby zarządzającej całą bazą jest udoskonalanie tych procesów i tworzenie nowych, które pomogą w jak najbardziej wydajny sposób wyciągnąć takie dane, które interesują decydentów w firmie. Oczywiście, jak w przypadku każdego oprogramowania, również bazy danych czasem płatają nam figle. Dlatego też w obowiązkach osoby zajmującej się bazą danych jest ciągłe dbanie o jej kondycję i prawidłowe działanie. By móc pracować na stanowisku programisty baz danych, kandydat musi opanować wiedzę z obszaru języka zapytań SQL, hurtowni baz danych oraz systemów baz danych, które są wykorzystywane w danej firmie. Ze względu na specyfikę pracy, osoba pracująca na tym stanowisku musi płynnie posługiwać się językiem angielskim.
Ile zarabia programista baz danych?
Osoba pracująca na tym stanowisku może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 9500 złotych brutto. Jak w przypadku innych stanowisk z obszaru IT, realne wynagrodzenie zależy od stażu w danej firmie (wiele firm stosuje zasadę stanowisk podzielnych na młodszy programista, programista i starszy programista baz danych), wiedzy i umiejętności osoby, a także wielkości firmy i jej lokalizacji. Jak widać, średnia zarobków znacznie przewyższa średnią krajową wynagrodzenia, co może stanowić atrakcyjny powód, by spróbować przebranżowienia. Programiści baz danych dodatkowo mogą liczyć na szereg dodatkowych benefitów takich jak prywatna opieka medyczna czy karta sportowa. Zachęcamy też do sprawdzenia zarobki programistów: