Jest to pytanie, które prędzej czy później musi zadać sobie niemal każdy właściciel firmy. Dlaczego? W dzisiejszych czasach dostęp do internetu jest coraz tańszy i coraz bardziej rozpowszechniony, w związku z tym wiele osób w poszukiwaniu usługodawcy lub produktu, siada przed komputerem i przeszukuje internet. Fakty są bezsprzeczne. Jeśli chcesz prowadzić nowoczesną firmę, to musisz być godnie reprezentowany w sieci.
W internecie znaleźć można wiele firm, specjalizujących się w wykonywaniu stron internetowych. Jakimi wytycznymi należy się kierować podczas wyboru wykonawcy firmowej strony internetowej?
1. Responsywność strony.
Strony responsywne są to strony, które automatycznie dostosowują swoją budowę do urządzeń, na których są wyświetlane. Taka strona internetowa wyświetli się poprawnie zarówno na komputerze, jak i na telewizorze, oraz telefonie komórkowym. Odpowiednio skonfigurowane elementy strony zwężą się lub, gdy zajdzie taka potrzeba, wskoczą jeden pod drugi. Dostosowanie stron internetowych do urządzeń mobilnych ma olbrzymie znaczenie, gdyż coraz więcej osób, podczas przeglądania internetu, korzysta z telefonu lub tabletu.
2. Hosting.
Wiele firm zaniża koszty wykonania strony po to, aby pozyskać klienta dla swoich usług hostingowych. Tu należy zwrócić uwagę na jedną rzecz. To, że dana firma oferuje konto hostingowe, wcale nie oznacza, że ma własny serwer. Wiele dużych serwerów oferuje firmom zajmującym się wykonywaniem stron internetowych wykupienie większej powierzchni i udostępnianie jej swoim klientom. Skutki tego są takie, że zamiast 100zł za rok klienci takowych firm płacą 70zł/mc konto hostingowe i tzw. opiekę.
Najgorsze jest to, że wysoki koszt serwera, to wcale nie jest największy problem tego typu usługi. W trakcie mojej pięcioletniej praktyki zawodowej, kilkukrotnie spotkałem się z sytuacją, w której zgłaszały się do mnie osoby z następującym problemem. Kilka lat temu zainwestowali w stronę internetową, regularnie płacili za domenę i hosting, aż tu nagle strona zniknęła, a z firmą, która ją wykonała nie można nawiązać kontaktu. Najbardziej dramatyczna okazała się historia pewnej restauratorki z Krakowa. Na koncie hostingowym miała założone konto pocztowe oparte na domenie. Na owe konto przychodziły faktury związane z prowadzoną przez nią działalnością i zamówienia od stałych klientów. Nagle strona internetowa zniknęła, razem z nią konto pocztowe, a domena trafiła na giełdę domen, gdzie za jej odzyskanie trzeba było zapłacić 2500zł.
Jak do tego doszło? Firma, która wykonała dla niej stronę, nagle zlikwidowała działalność i wszystkie obsługiwane przez nią strony przestały istnieć. Dlaczego? Przeniesienie wszystkich obsługiwanych przez nich stron internetowych na osobne konta wykupione na ich klientów byłoby bardzo pracochłonne, dlatego prościej jest zamknąć działalność, zmienić adres e-mail i nr telefonu.
Jak temu zaradzić? Bezwzględnie nalegaj na to, aby zamówiona przez Ciebie strona internetowa była opublikowana wykupionym na Ciebie koncie hostingowym i pod zarejestrowaną na Twoje nazwisko domeną. Zażądaj pełnych praw do wykonywanej strony i poproś o przekazanie Ci kopii zapasowej.
3. Zasady współpracy.
Strona www jest niczym wirtualne okno, przez które Twoi potencjalni klienci zapoznawać się będą z działalnością Twojej firmy. Strona musi się podobać. Ludzie kupują oczami, dlatego najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które sprawi, że osoba zapoznająca się z treścią Twojej strony, nabierze do Ciebie zaufania. Skuteczność strony jest bardzo ważna, szczególnie na początku, gdy naturalnych wejść z organicznych wyników wyszukiwania nie będzie zbyt wiele i być może będziesz musiał posiłkować się reklamami Google AdWords. Nim zlecisz komuś wykonanie strony, zapoznaj się z jego portfolio. Jeśli nie ma go na stronie, to poproś o linki do przykładowych realizacji. Niektóre firmy oferują wykonanie niezobowiązującego projektu wstępnego i w razie braku akceptacji będziesz mógł wycofać się z dalszej współpracy. Zapytaj o taką możliwość.
Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego wykonawcy Twojej strony internetowej, co przyczyni się do dynamicznego rozwoju Twojej firmy.