Trudno sobie wyobrazić skuteczne funkcjonowanie firmy bez obecności w internecie. Czy strona internetowa jest do tego potrzebna?

Internet jest medium, w którym szukamy informacji, wymieniamy opinie, kupujemy, sprzedajemy, oceniamy. Czy wiedząc to właściciel firmy zrezygnuje świadomie z obecności w internecie? Niestety jest wielu takich, którzy tak właśnie robią. Firma nieobecna w internecie traci bardzo dużo możliwości działania. Przede wszystkim traci źródła kontaktu z klientami, możliwości reklamowania swojej oferty, możliwości pozyskiwania klientów hurtowych lub detalicznych i wiele innych. Jeśli jednak firma zdecyduje się na zaistnienie w sieci internet, to ma na to bardzo wiele sposobów.

Nie jest konieczne posiadanie własnej strony internetowej, ponieważ da się zaistnieć bez tego. Od dawna aktywne są katalogi firm, do których można dodać swój wpis, nie podając strony internetowej. To trochę ułomne działanie, ponieważ potencjalny klient, który znalazł firmę w internecie musi do niej telefonować lub pisać list. Uzupełnienie wpisu o adres internetowy firmy narzuca się samo.

O wiele lepsze możliwości dają portale social media, w których można utworzyć stronę firmową, podać kontakt, zaprezentować ofertę, opisywać aktualności, kontaktować się z klientami, a nawet sprzedawać. Warto mieć własną stronę w Google+, na Facebooku, oraz wizytówkę w Google Moja Firma. Na stronach w tych portalach jest możliwość dodania adresu własnej strony internetowej, co powinno być dla właściciela firmy wskazówką, w jakim kierunku podążać.

Starając się o firmową stronę internetową można zlecić jej wykonanie zewnętrznej firmie, zadbać samemu o hosting i o treści. To dobre, chociaż drogie rozwiązanie, ponieważ aktualizacje systemów wymuszają kolejny kontakt z firmą, która stronę utworzyła. Można również samemu tworzyć strony na specjalnych platformach internetowych w modelu SaaS, czyli w abonamencie (przykład https://pageandshop.pl). Tworzymy stronę, płacimy abonament i nic nas nie obchodzi. Intuicyjny system tworzenia strony ułatwia jej wykonanie oraz rozbudowę i aktualizacje. Wybierając jakikolwiek model działania starajmy się aby strona internetowa była nowoczesna i użyteczna.

Nowoczesna strona internetowa powinna mieć kilka cech bardzo istotnych z punktu widzenia przeglądającego internet. Ważne jest aby strona była responsywna, czyli tak zaprojektowana, aby prawidłowo wyświetlała się na urządzeniach o różnej szerokości ekranu. Dzięki temu trafimy do większej liczby potencjalnych klientów, zwłaszcza korzystających ze smartfonów. Kolejna cecha to User experience (UX), czyli strona przyjazna dla użytkownika, a więc łatwa w użytkowaniu, odpowiada na potrzeby użytkownika, wiarygodna, dostępna, estetyczna, wygodna w nawigacji i znajdowaniu poszczególnych treści. Strona internetowa obowiązkowo musi być powiązana z portalami social media. Treść strony internetowej firmy to indywidualna sprawa, ale warto pokusić się o wyczerpujące opisywanie zagadnień dotyczących działania firmy, a zwłaszcza jej oferty. Jeśli klient dostanie szczegółowe i wyczerpujące informacje, to jest szansa, że nie będzie szukał dalej i skorzysta naszej oferty (więcej https://pageandshop.pl/web/page/oferta).

Własna strona internetowa nie jest obowiązkowa dla zaistnienia w sieci, ale znacznie poszerza zakres potencjalnych działań marketingowych. Z tego powodu warto ją wykonać nawet w najprostszej formie i nawet dla najmniejszej firmy.