sieci bezprzewodowe

Rozwijająca się technologia telefonii komórkowej przyczyniła się do powstania sieci bezprzewodowych. To rozwiązanie bardzo szybko znalazło swoje zastosowanie. Obecnie korzystają z niego miliony ludzi na całym świecie. Dlaczego sieci bezprzewodowe są tak popularne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Z kart historii sieci bezprzewodowych

Nim przejdziemy do omówienia zalet sieci bezprzewodowych poświęcimy nieco uwagi historii ich powstania. Jakie były początki sieci bezprzewodowych? O to zapytaliśmy eksperta z firmy Sprint, która od 30 lat specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań, opartych na systemach teleinformatycznych: Początki bezprzewodowych sieci sięgają czasów II Wojny Światowej, podczas której na zlecenie armii USA przeprowadzano pierwsze transmisje radiowe. Pierwsza bezprzewodowa sieć komputerowa zaś powstała na Hawajach, na tamtejszym uniwersytecie. ALOHnet była siecią o zasięgu lokalnym i obejmowała zaledwie kilka komputerów. Obecnie sieci bezprzewodowe są w stanie objąć nieporównywalnie większą liczbę jednostek, a swój dalszy rozwój zawdzięczają rozwojowi telefonii komórkowej.

Po ogromnym sukcesie, odniesionym przez telefony komórkowe informatycy z największych ośrodków badawczych na świecie przystąpili do intensywnych prac, mających na celu wykorzystanie technologii radiowego przesyłania danych do stworzenia sieci komputerowych. Sieci, które mogłyby zastąpić sieci przewodowe, podobnie jak telefony komórkowe zastąpiły telefony stacjonarne. W 1997 roku IEEE, czyli Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników stworzył pierwszy standard sieci bezprzewodowych – normę 802.11, zwaną również radiowym Ethernetem lub WLAN. Pod skrótem WLAN, utworzonym od angielskiej nazwy sieci, kryje się bezprzewodowa lokalna sieć komputerowa. W standardzie tym sieci bezprzewodowe korzystały z pasma radiowego o częstotliwości 2400 – 2485 MHz.

Obecnie sieci bezprzewodowe wykorzystywane są na ogromną skalę. Jakie zalety posiadają?

Zalety sieci bezprzewodowej

Sieci bezprzewodowe posiadają wiele zalet. My skupimy się tutaj na tych, które są najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika, czyli:

  • Brak okablowania

Tej zalety sieci bezprzewodowych nie musimy szeroko omawiać, gdyż jest ona oczywista. Takie rozwiązanie jest praktyczne, wygodne oraz dla niektórych użytkowników Internetu także mniej kosztowne. Otóż czasami koszty pociągnięcia kabli sieciowych mogą wiązać się z dużymi wydatkami. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których sieci bezprzewodowe są jedynym możliwym rozwiązaniem. Tak bywa w przypadku osiedli domów jednorodzinnych, gdzie łącza radiowe stanowią dla ich mieszkańców jedyną opcję. Tworzenie bowiem sieci przewodowej na tak małej przestrzeni jest inwestycją nieopłacalną.

Warto tutaj wspomnieć o tym, iż sieci bezprzewodowe skutecznie współpracują z sieciami przewodowymi, można je zatem bez problemu łączyć.

  • Łatwość w rozbudowywaniu sieci

W sieciach bezprzewodowych wykorzystywana jest zazwyczaj topologia gwiazdy bądź kraty. Topologie pierścienia, szyny czy też drzewa, które są stosowane w sieciach przewodowych, nie są wydajne w przypadku sieci bezprzewodowych, a szczególnie radiowych, w przypadku których należy szczególnie dbać o wydajność.

W centralnym miejscu w topologii gwiazdy zlokalizowany jest nadajnik sygnału radiowego. Tak utworzona stacja ma za zadanie odbierać sygnały od wszystkich węzłów sieci, a następnie odnajdywać w niej ten właściwy, do którego transmisja ma zostać wysłana.

  • Łatwość w montażu sieci

Do zbudowania sieci w podstawowym wariancie wystarczą dwa zestawy typu – komputer z kartą sieci bezprzewodowej oraz odpowiednie sterowniki. Wówczas już możemy mówić o sieci bezprzewodowej.