Pojęcia zaangażowania i produktywności są jednymi z najczęściej wykorzystywanych we wszystkich nowoczesnych teoriach zarządzania przedsiębiorstwem. I choć metody zwiększania zaangażowania produktywności są zwykle skomplikowane, istnieją dowody naukowe potwierdzające, że także nawet pozornie niewielka zmiana, np. nowe umeblowanie, może prowadzić do widocznego wzrostu produktywności.
Badania produktywności w zależności od środowiska
Jedna z pierwszych prac, która w sposób kompleksowy badała zagadnienie wpływu wystroju wnętrza na zaangażowanie pracowników to „Effects of Office Interior Color on Workers’ Mood and Productivity” (Nancy Kwallek i inni, 1987). Już wtedy udowodniono, że kolorystyka mebli może wpływać na ilość popełnianych błędów. O ile jednak w tej pracy nacisk położony był na kolory, to już w „Workplace by design: Mapping the high-performance workscape: opublikowanej w 1995 roku Franklin Becker i Fritz Steele w sposób wyczerpujący zbadali wpływ układu przestrzeni roboczej na samopoczucie i efektywność pracowników. W tej pracy meble zostały oznaczone jako jeden z najważniejszych elementów przestrzeni roboczej mających wpływ na zaangażowanie. Jeszcze bliżej, cztery lata wcześniej przyjrzał się temu problemowi Roger Urlich, który jest autorem jednego z kluczowych po dziś dzień artykułów w dziedzinie ergonomicznego projektowania przestrzeni biurowej: „Effects of interior design on wellness: Theory and recent scientific research”.
Jakie meble są najlepsze do biura?
O ile badania naukowe zgodnie dowodzą, że dobrze dobrane meble wpływają na to, jak bardzo pracownicy angażują się w wykonywanie swoich obowiązków, to już co do konkretnych cech poprawiających produktywność nie ma pełnej zgodności. Co do kilku można być pewnym – są one albo intuicyjnie wyczuwalne, albo już naukowo dowiedzione:
- ergonomia, a więc dopasowanie wielkości mebli do wzrostu pracownika i specyfiki wykonywanych zadań;
- funkcjonalność, czyli konstrukcja umożliwiająca wygodne wykonywanie wszystkich obowiązków związanych również z używaniem dowolnych narzędzi i sprzętów;
- trwałość i estetyka, ponieważ spadek wartości estetycznej związany z niewielką trwałością powoduje, że całe stanowisko pracy wygląda nieprzyjemnie i hamuje działanie układu nagrody aktywowanego przez przyjemne bodźce.
Podsumowanie
Meble pracownicze są ważne. To nie ulega wątpliwości. W świetle najnowszych i trochę starszych badań naukowych jest jasne, że stawianie na najtańsze meble nie jest opłacalne, ponieważ najprawdopodobniej spowoduje spadek produktywności. Warto więc wybierać meble pracownicze trwałe, estetyczne, a przede wszystkim dostosowane do specyfiki stanowiska pracy.
Źródło:
Nancy Kwallek – Effects of Office Interior Color on Workers’ Mood and Productivity (1987)
meble pracownicze Warszawa – Mebelserwis.pl http://mebelserwis.pl/produkty/c/48/meble-pracownicze