Dzisiaj coraz więcej osób zaczyna myśleć o inwestowaniu pieniędzy. Niestety jak się okazuje, zaledwie niewielka część z tych osób wie, jak to się robi. Na szczęście jest kilka sprawdzonych  sposobów. Jakich? Jednym z nich są fundusze inwestycyjne.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to dzisiaj jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania, oszczędzania i zarabiania. Jest to forma inwestowania pieniędzy, polegająca na powierzeniu swojego kapitału w ręce specjalistów, którzy dalej inwestują nasze pieniądze w m.in. w akcje, obligacje, prawa poboru, waluty.

Każdy fundusz może mieć inną strategię, stąd wyróżnia się trzy rodzaje funduszy: bezpieczne, zrównoważone i agresywne. To, który wybierzemy, zależy od tego, ile i jak szybko chcemy zarobić. Jak łatwo można się domyślić, bezpieczne fundusze to takie, na których stracić pieniądze jest bardzo trudno, ale również nie ma co liczyć na nie wiadomo jakie zyski. W ich przypadku większość pieniędzy jest inwestowana w bezpieczne aktywa, głównie obligacje i papiery dłużne skarbu państwa.

Najwięcej można zyskać na funduszach agresywnych, ale jeśli źle ulokujemy nasze finanse, wówczas możemy stracić jeszcze więcej. W tym wypadku podstawowym aktywem są akcje spółek giełdowych. A w tym temacie trzeba być naprawdę obeznanym. To właśnie dlatego w dzisiejszych czasach równie popularne jest doradztwo inwestycyjne.

Czym jest doradztwo inwestycyjne?

Doradztwo inwestycyjne to tak naprawdę nieoceniona pomoc specjalistów, którzy na podstawie swojej wiedzy, doświadczeń i autorskich modeli alokacji tworzą indywidualną i precyzyjną rekomendację inwestycyjną dla danego klienta. Po zgłoszeniu się do nich odpowiedzą na wszystkie najważniejsze pytania – w jakie klasy aktywów inwestować? W jakich proporcjach? Jaki fundusz wybrać? W jaki sposób podzielić środki między funduszami? Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze środki są w dobrych rękach.

Warto inwestować, ale należy to robić z głową, prosząc o pomoc specjalistów. Szkoda czasu i pieniędzy na zajmowanie się rzeczami, o których wiemy niewiele.