Cały czas trwają spekulacje czy niszczyć dokumenty i w jaki sposób poprawnie to robić. Istnieje bowiem szereg regulacji prawnych, które odnoszą się do tego typu działalności.

W polskim prawie także znajdują się przepisy dotyczące sposobów postępowania zarówno z dokumentami jak i nośnikami, na których znajdują się ważne dane i poufne informacje. Należy wspomnieć także, że za przetwarzanie i wykorzystanie danych bez wiedzy osoby zainteresowanej grożą konsekwencje, obwarowane przepisami odpowiedzialności karnej bądź cywilnej. Szereg regulacji o sposobach niszczenia dokumentów zawarty jest w wewnętrznych aktach normatywnych oraz licznych rozporządzeniach.

W przepisach o niszczeniu dokumentów wskazane są sposoby jak skutecznie usunąć dane. Wspólną cechą wszystkich rozporządzeń jest informacja o tym, że dokumenty należy zniszczyć w taki sposób, aby nie były możliwe po raz kolejny do odtworzenia. Dotyczy to zarówno dokumentów zapisanych w formie papierowej jak również wszystkich informacji na nośnikach. Można jednak twierdzić, że polskie prawo nie do końca zabezpieczyło się przed tego typu działalnością. W przepisach bowiem użyto słowa „uniemożliwiającą”, co jest dość relatywnym określeniem. Większość metod dostępnych i używanych do tego typu działalności sprawia, że odzyskanie danych może być nieopłacalne, ale nie niemożliwe. Oznacza to, że w przepisach o niszczeniu dokumentów pojawia się błąd, który można wykorzystać jako sposób na nielegalny obrót danymi. Próbując prześledzić wszystkie informacje zwarte w przepisach o niszczeniu dokumentów sukcesywnie pojawia się stwierdzenie, „że należy uniemożliwić”.

Niszczarka do papieruJak wspomniano wcześniej dzisiejsza technologia pozwala na odtwarzanie i odbudowanie zarówno systemów jak i pamięci na nośnikach. W związku z czym może jest to zadanie nieopłacalne ale nie niemożliwe. Luka w prawie jest niebezpieczną działalnością dla osób, które zajmują się przestępczością, a odzyskane przez nich dane mogą posłużyć do nielegalnych celów. Jednakże w biurach oraz innych instytucjach dokumenty są niszczone na bieżąco. Przede wszystkim usuwa się informacje umieszczone na papierze. Odpowiednie do tego celu są niszczarki, chociaż i tutaj sprawą dyskusyjną pozostaje czy faktycznie dokumenty zniszczone w ten sposób uniemożliwiają odtworzenie informacji na nich zawartych? Jest to sprawa dyskusyjna, a jakże istotna dla zachowania bezpieczeństwa. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu jak istotne są działania i przedsięwzięcia, w których podajemy swoje dane osobowe. Ważne dane znajdują się bowiem nie tylko w wielkich korporacjach czy instytucjach państwowych, każdy z nas posiada takie dane, które chciałby zachować dla siebie. W każdym gospodarstwie domowym praktycznie codziennie posługujemy się tajnymi informacjami jakie należy chronić przed osobami trzecimi. W domach najczęściej są to dokumenty o naszej sytuacji finansowej, kredytach czy stanie konta oraz ważna dokumentacja medyczna.

Należy pamiętać o tym, że mimo iż osobom niepożądanym, które wykorzystują nasze poufne dane do swoich celów grozi odpowiedzialność karna, należy wystrzegać się przekazywania wszystkich informacji, które po niewłaściwym wykorzystaniu mogą przysporzyć nam problemów. Chrońmy więc bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich poprzez odpowiednie zabezpieczenia.

Więcej informacji na temat niszczarek dokumentów, wykorzystywanych w nich technologii czy kradzieży tożsamości można znaleźć na stronie www.niszczarkibiurowe.com.