Problem ten dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Żyjemy w biegu, w pospiechu również spożywamy posiłki i często po prostu zapominamy o higienie jamy ustnej. Popełniamy poważny błąd, bowiem zazwyczaj próbujemy coś robić wówczas, gdy jest za późno. Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie popuścić do powstania próchnicy.

Dbaj o higienę

To podstawa. Jeśli nie możesz wyszczotkować zębów po posiłku, przepłucz usta wodą mineralną. Możesz również żuć bezcukrowe gumy do żucia, które pobudzą wydzielanie śliny i wypłuczą resztki jedzenia. Pamiętaj jednak, że mycie zębów jest ważne i powinniśmy robić to przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepiej używać do tego celu pasty z fluorem. Należy również używać nici dentystycznej. Często zapominamy o przestrzeniach między zębami, w której również zbierają się zanieczyszczenia i bakterie.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Istnieje grupa pokarmów, których spożycie na szczególny wpływ na powstawanie próchnicy. Kluczem oczywiście jest rezygnacja z wszelkich przekąsek: chipsów, słodyczy, słonych paluszków itp., które łatwo pozostają na powierzchni zęba. Jeżeli już spożywamy takie kleiste rzeczy, należy zaraz po ich zjedzeniu umyć zęby.

Lakierowanie zębów

Zapytaj swojego dentystę podczas wizyty kontrolnej o uzupełnienie fluoru. Tzw. lakierowanie zębów wzmacnia zęby i stanowi dodatkową ochronę przed próchnicą. Oznacza to, że nasze zęby powlekane są specjalnym preparatem z zawartością stężonego fluoru. Warstwa ta zastyga, a związki fluoru są regularnie uwalniane, co stanowi doskonałą ochronę przez dłuższy czas. Lakierowanie zębów możesz wykonać w praktycznie każdym gabinecie dentystycznym, np. DentaLove.

Regularne wizyty u dentysty

To ważne, zwłaszcza, jeśli należysz do grupy osób, które szczególnie narażone są na powstawanie próchnicy. Wtedy wizyty kontrolne powinny odbywać się nawet co 3 miesiące. Niemniej jednak, każda osoba powinna się wybrać chociaż raz na pół roku na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że naszym zębom nic nie grozi.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Stomatologiczną DentaLove

Mieścimy się w Warszawie na Targówku.