Mając na uwadze chęć czerpania korzyści z uprawy warzyw we własnym ogrodzie, w pierwszej kolejności powinniśmy, czy też wręcz musimy zadbać odpowiednie przygotowanie rabaty warzywnej. W związku z tym, że nasz kraj znajduje się w klimacie, który nie rozpieszcza ogrodników, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie możliwości, na jakie pozwalają mini szklarnie ogrodowe. Rozwiązanie to jest w stanie w doskonały sposób przyczynić się do tego, że w okresie wczesnowiosennym na naszym stole pojawi się pierwsza rzodkiewka lub sałata z domowego ogrodu.

Decydując się na małą szklarnię ogrodową najpierw musimy zastanowić się nad ilością środków finansowych, jakie pragniemy przeznaczyć na ten cel. Do naszej dyspozycji są, bowiem wyjątkowo odporne i wytrzymałe szklarnie ogrodowe wykonane ze stali i płyt poliwęglanowych lub jedno sezonowe szklarnie foliowe, tudzież tunele foliowe. Szklarnie z poliwęglanu będą w stanie posłużyć nam przez długi okres czasu. Przed przystąpieniem do umieszczenia ich na terenie ogrodu musimy wybrać miejsce i przygotować grunt. Szklarnię tego rodzaju stawiamy na solidnej konstrukcji z krawężnika betonowego. Ma to również na celu niedopuszczenie do wtargnięcia korzeni trawy i chwastów do wnętrza szklarni, w której możemy uprawiać warzywa oraz kwiaty.

Po rozstawieniu szklarni powinniśmy zadbać o wymianę gruntu na ziemię typowo ogrodową sprzyjającą uprawie roślin ogrodowych. Wymiana gruntu powinna obejmować nawet do 50 cm głębokości. Mając tak przygotowaną szklarnię wysiew pewnej grupy warzyw(rzodkiewki, sałaty, pora), nawet w nieogrzewanej szklarni, możemy rozpoczynać już pod koniec lutego. Szklarnia może posłużyć również za miejsce do wyhodowania rozsady kwiatów jednorocznych. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że warzywa uprawiane w szklarni są zdecydowanie mniej podatne na choroby.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na uprawę warzyw na rabacie bez szklarni ogrodowej, najwięcej uwagi musimy poświęcić na lokalizację przyszłego ogródka. Powinien znajdować się on w miejscu odsłoniętym od północy i w odpowiednio nasłonecznionym. Warto również pamiętać żeby nasze rabaty warzywne znajdowały się blisko ujęcia wody no i naturalnie o tym, że warzywa jest najlepiej podlewać w późnych godzinach wieczornych. Posiadając ogródek w takim miejscu i mając w nim odpowiednią glebę pod uprawę warzyw możemy spodziewać się dobrych zbiorów dorodnych warzyw.