Samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy, by móc generować zyski ze zgromadzonych środków. Uznaje się, że oszczędności powinny być inwestowane, bo tylko w ten sposób mogą być korzystnie pomnażane. Zbieranie „zaskórniaków” do domowej skarbonki nie jest dobrym pomysłem. Pieniądze nie są wtedy bezpieczne, a inwestor pozbawia się szansy powiększania swojego kapitału.

Czym jest lokata bankowa?

Na szczęście świadomość Polaków w kwestii inwestowania oszczędności znacznie się zwiększa. Coraz rzadziej trzymamy zresztą pieniądze w formie gotówki, częściej korzystamy z oferowanych przez bank produktów. Jedną z najpopularniejszych form oszczędzania jest lokata bankowa. Uznaje się, że jest to w pełni bezpieczny instrument, dzięki któremu można pomnażać ulokowany kapitał.

Lokata w banku to pożyczka dla tej instytucji. Inwestor decyduje się na depozyt bankowy w zamian za korzystne oprocentowanie. Bank, który w danym okresie może dowolnie dysponować pieniędzmi inwestora, odwdzięcza mu się odsetkami. Im więcej środków inwestor przekaże w ramach lokaty, tym na większe zyski może liczyć. W przypadku tej inwestycji nie istnieje ryzyko utraty wniesionego kapitału.

Dlaczego warto zakładać lokaty w banku?

Podstawową zaletą jest właśnie pewny zysk. Lokata standardowa zakłada oprocentowanie na danym poziomie. Wiele zależy od rodzaju lokaty: terminowe, dynamiczne, rentierskie, z dopłatą – inwestor powinien wybierać te, które w pełni odpowiadają jego możliwościom i potrzebom.

To nie wszystko. Okazuje się, że w lokaty może inwestować każdy. Nie trzeba posiadać dużych oszczędności, bo inwestowanie tym sposobem możliwe jest już przy niskim wkładzie finansowym, nawet o wartości 500 złotych. Do tego pieniądze inwestora są w pełni bezpieczne, co zapewnia nadzór Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Atutem są też jasne zasady zakładania lokat. Banki dokładnie określają zasady, termin trwania oraz oprocentowanie w skali roku. Sama lokata jest też prosta do założenia – nierzadko można to zrobić przez internet. Do tego już w trakcie trwania inwestycji inwestor nie musi zbyt wiele robić, bo odsetki zostają naliczane automatycznie.

Jak wybrać lokatę w banku?

Polacy najczęściej decydują się na założenie krótkoterminowej lokaty bankowej. Wszystko dlatego, że wolą pewny zysk w niedługim czasie. Nie bardzo lubimy też pozbawiać się możliwości swobodnego dysponowania własnymi pieniędzmi.

Wybór lokaty jest kwestią indywidualną. Każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki jest cel mojego inwestowania? Ile środków mogę „zamrozić”? Jak długo będzie trwać inwestycja? Oprócz dostępnych w sieci rankingów lokat należy też dokładnie zapoznać się z warunkami inwestowania, jakie każdy bank określa w regulaminie zakładania lokat.

Kto powinien wybrać inny rodzaj inwestycji?

Chociaż lokaty w banku zapewniają zysk, to ta opcja nie jest odpowiednia dla każdego inwestora. Na ich zakładanie nie decydują się między innymi osoby, które liczą na znacznie większy zysk i nie boją się podjąć ryzyka inwestycyjnego – idealne są dla nich na przykład fundusze inwestycyjne, a nie lokata standardowa.

Lokata w banku może być też niewłaściwym produktem inwestycyjnym dla tych, którzy nie chcą „zamrażać” swoich środków na określony czas. Kapitał, jaki zostaje przeznaczony na lokatę, nigdy nie powinien mieć negatywnego wpływu na miesięczny budżet gospodarstwa domowego. Dla inwestorów, którzy chcą mieć możliwość dowolnego dysponowania swoimi pieniędzmi, powinni raczej zdecydować się na otwarcie konta oszczędnościowego.