Gdy chodzi o powiększenie przestrzeni łazienki, z innymi wyzwaniami będziemy mieli do czynienia w wypadku, nierzadko klaustrofobicznej, łazienki w blokowcu; z innymi w apartamentowcu i domu jednorodzinnym. Idzie, rzecz jasna, o optyczne powiększenie pomieszczenia łazienkowego.

Jak to zrobić w małej łazience?

Łazienkę w bloku możemy powiększyć optycznie na kilka sposobów. Pierwszym, istotnym, może być lustro. Najprostszym jest umieszczenie dużego lustra naprzeciwko drzwi, o ile w tym miejscu znajduje się umywalka. Ciekawy efekt jest wtedy, gdy lustro jedną krawędzią przylega do załamania dwóch ścian. Lustro nie musi być w ramkach, może dać ciekawy efekt jako wtopione w tynk lub między płytki glazury.

Innymi sposobami na dodanie przestrzennego oddechu małej łazience są odpowiednio wykorzystane efekty graficzne lub malarskie. Jednym z nich może być panel z obrazem na wiszącym grzejniku. Można również zakupić komplet glazury, która układa się w jeden malarski wzór. Mimo to chyba najlepszy efekt powiększenia przestrzeni może dać fototapeta z odpowiednim nadrukiem, zwłaszcza wykonana techniką 3D. Może to być pejzaż lub złudzenie optyczne.

Można również powiększyć przestrzeń małej łazienki odpowiednim wyreżyserowaniem oświetlenia. W tym aspekcie sprawdzają się punktowe reflektorki wmontowane w sufit podwieszany. Podobną rolę mogą pełnić listwy lub taśmy ledowe umieszczone na przykład w miejscach trudno dostępnych. Kinkiety przesłonięte panelami, również mogą dawać podobny efekt dzięki rozproszonemu światłu.

Paradoksalnie łatwiej jest powiększyć przestrzeń w łazience na poddaszu poprzez wmontowanie okna w pochyły sufit.

Przestrzeń w dużej łazience

Jeśli to jest pytanie to raczej retoryczne, ponieważ samo sformułowanie „duża łazienka” coś już mówi o przestrzeni. Mimo to i tu można dodać oddechu, choćby za pomocą wymienionych już metod. Jednak w dużych łazienkach można tworzyć przestrzeń, a może raczej głębię, za pomocą jeszcze innych środków. Między innymi iluzji. Jednym z miejsc, w których można zastosować głębię może być posadzka łazienkowa.

Jednym ciekawych sposobów tworzenia iluzji może być zalewanie przeźroczystą żywicą epoksydową naturalistycznych grafik 3D, na przykład fragmentu górskiego strumienia obłożonego kamieniami. Ten sposób raczej się sprawdza jako fragment podłogi, na przykład w otoczeniu wolno stojącej wanny. W dużej łazience łatwiej jest operować dużymi lustrami, choćby umieszczając je w płycinie ściennej lub na rozsuwanych drzwiach szafy łazienkowej.