choinka

Niemalże na całym świecie o tej porze roku odbywają się przygotowania do najważniejszego czasu w roku – Świąt Bożego Narodzenia. W naszych kuchniach gotują się potrawy, w pokojach i ogrodach zapanował porządek, a centralne miejsce każdego domu świeci pustką w oczekiwaniu na najważniejszy symbol Świąt – choinkę.

 

Pochodzenie zwyczaju

 

Historia choinki sięga dużo dalej niż nam się wydaje, ponieważ tradycyjne wiecznie zielone drzewko wywodzi się z tradycji pogańskiej. Przystrojony iglak pojawia się w okresie świątecznym bez względu na szerokość geograficzną. Jest on symbolem życia, odradzania się i płodności w bardzo wielu kulturach. Według jednej z najważniejszych opowieści zwyczaj przystrajania choinki pochodzi z Alzacji (rejon południowo-wschodniej Francji), drzewka przynoszone były do domów i przystrajane zimowymi czerwonymi jabłuszkami, łańcuchami z papieru oraz świeczkami, a każdy z tych elementów jest związany z wierzeniami ludowymi. W naszym kraju choinka zaczęła pojawiać się na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo jedynie w miastach.

 

Drzewko wigilijne dziś

 

Tradycja ubierania choinki jest nieodłącznym elementem Świąt, każdy z nas sięgając pamięcią wstecz przypomina sobie ekscytujący moment jej ubierania lub mniej ekscytującą wojnę z poplątanymi światełkami. Ogromna część niegdysiejszych obrzędów pozostała do dziś, jednak pewne aspekty uległy zmianie, a jednym z istotniejszych jest kwestia choinki i rozterka nad wyborem – prawdziwej lub sztucznej. Co ciekawe najstarsza sztuczna choinka pochodzi z epoki wiktoriańskiej! Dzielnie trzyma się od 1886 roku, a jej wartość wyceniana jest obecnie na aż 1000 funtów. O ile wybór nad nowocześniejszymi rozwiązaniami w sprawie ozdób jest dość prosty i chętnie wybieramy elektryczne lampki zamiast świeczek oraz szklane bombki zamiast kuszących pierników, o tyle problem drzewka choinkowego pozostaje bez zmian.

Z duchem czasu czy z duchem tradycji?

 

Zdania odnośnie choinki są podzielone, za żywą, pachnącą choinką stoi mur obrońców, jednak za sztuczną, praktyczną i mało kłopotliwą rośnie taki sam. Rozglądając się za drzewkiem warto rozpatrzyć propozycje producentów choinek sztucznych, którzy wręcz stają na czubku, by utrudnić nam wybór choinki. Spotykamy się z choinkami sztucznymi o różnych wielkościach i kształtach lub różnych odmianach iglaków, a także, co jest coraz popularniejsze – z różnymi kolorami naszych choinek. Ciekawą opozycją wobec konserwatywnego drzewka są jeszcze dość rzadko spotykane w domach, jednak pięknie wyglądające girlandy i wieńce. Wybór jest trudny, jednak w dobie kryzysu ekologicznego i coraz szybszego pędu życia warto dać szansę choince sztucznej, która zagości u nas na dłużej, a kto wie, może i do kolejnego stulecia?

 

Duży wybór sztucznych choinek znajdziesz na stronie http://choinki-online.com.pl/