Rowery górskie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród amatorów jednośladów, ale nie są to najbardziej uniwersalne rowery w ofercie producentów. Do tej grupy należą rowery crossowe. Czym się one charakteryzują i czy rzeczywiście bez względu na wiek, wagę i umiejętności każdy amator jazdy na dwóch kółkach może wybrać rower crossowy?

Czym charakteryzują się rowery crossowe?

Rowery crossowe postrzegane są przez kupujących i sprzedających jako rowery uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w jeździe po terenach pagórkowatych, po ubitych drogach, jak i w jeździe miejskiej. Z powodzeniem można wykorzystywać je do jazdy po leśnych ścieżkach, jak i świetnie zorganizowanych ścieżkach rowerowych w dużych miastach. Rowery cross są dobrym wyborem w szczególności dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z jednośladami i chcieliby podróżować rowerem dla budowania kondycji zdrowotnej. Rowery cross będą odpowiednie dla całej rodziny  – choćby pod wycieczki za miasto.

Rowery tego typu mają koła o większej średnicy i cieńszych oponach niż rowery górskie. Stanowią połączenie cech rowerów miejskich, jeśli chodzi o komfort jazdy na szerokim siodełku, z szybkością rowerów szosowych. Podobnie jak rowery górskie, crossowe jednoślady poradzą sobie podczas jazdy w terenach górzystych. Ma to związek z profilem wyczynowym opon roweru crossowego. Każdy wyposażony powinien być ponadto w wysokiej jakości amortyzatory przednie. Obręcze kół o wielkości 26-ciu lub 28-cali pozwolą osiągnąć mu szybkość właściwą dla szosówek. Amortyzatory absorbują uderzenia podczas jazdy, dlatego poruszanie się takim jednośladem jest wygodne.

Uniwersalne rowery

W sklepach rowerowych m.in. w sklepie internetowym StudioSport można kupić rowery Kross, jak i rowery crossowe innych, znanych – polskich i zagranicznych producentów. Będą one dobrym środkiem transportu i sposobem spędzania wolnego czasu. Umożliwią zadbanie o swoją kondycję fizyczną. Na tle innego typu rowerów, rowery crossowe są pojazdem uniwersalnym, z którego skorzysta zarówno amator, jak i profesjonalista.

Łączą one w sobie cechy właściwe dla sprzętu sportowe, wyczynowego, jak i rowerów miejskich. Z założenia, dobry rower cross powinien być modelem jednośladu uniwersalnego.  Rowery crossowe można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika, montując np. sakwy boczne, aby pomieścić w nich zakupy lub prowiant na wycieczkę za miasto. Dodatkowych rozwiązań jest oczywiście więcej.