Wiertnice glebowe, które językiem naukowców nazywane są urządzeniami do wierceń w skorupie ziemskiej, to bardzo szeroka paleta sprzętów, które wbrew pozorom działają na wiele różnych sposobów, choć ich zadanie jest zawsze podobne. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje wiertnic glebowych i co więcej można powiedzieć o ich charakterystyce. Postaramy się również znaleźć odpowiedź na pytanie, po jakie wiertnice glebowe sięga się najczęściej ze względów technicznych.
Wiertnice udarowe i wiertnice obrotowe
Według standardowych tabel klasyfikacji metod wiercenia, które możemy zobaczyć w podręcznikach, metody wiercenia udarowego możemy podzielić na ręczne i maszynowe, suche i z płuczką, żerdziowe i liniowe. Jeśli chodzi o ten typ wiertnic, zawsze wykonywanie otworu udarową wiertnicą glebową polega na kruszeniu skały (lub innego podłoża) za pomocą udarowych świdrów, które miarowo uderzają o dno otworu i nie mają z nią stałego kontaktu. Ze względu na konstrukcję wiertnicy zawsze wykonywany jest otwór o przekroju kołowym. Wiertnice obrotowe również możemy podzielić na ręczne i maszynowe, suche i z płuczką. Dodatkowym podziałem może być podział ze względu na średnicę (wiertnice małośrednicowe, normalnośrednicowe, wielkośrednicowe) lub podział na wiertnice rdzeniowe i pełnootworowe. Mogą to być wiertnice z głowicą napędową, elektrowiertem, turbowiertem itd. W przypadku wiercenia obrotowego świder lub tzw. rdzeniowa koronka ciągle ma kontakt z dnem otworu.
Wiertnice wibracyjne i wybór odpowiedniej wiertnicy
Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, możemy znaleźć także wiertnice glebowe udarowo-obrotowe, które stanowią kombinację dwóch wymienionych uprzednio rozwiązań, ale to nie wszystko. Kolejny rodzaj wiertnic glebowych to wiertnice wibracyjne – wyłącznie maszynowe i suche. Dno otworu wykonywanego taką wiertnicą urabiane jest drganiami, mechanicznymi udarami, o bardzo wysokiej częstotliwości. Drgania są przekazywane przez przewód wiertniczy na narzędzie, które urabia skałę (może to być np. sondy i świdry rurowe). Osobom, które nie mają na co dzień nic wspólnego z wykonywaniem otworów w glebie wykorzystanie wiertnic może kojarzyć się wyłącznie z potężnymi inwestycjami. Trzeba więc zaznaczyć, że wiertnice bardzo często przydają się podczas prac, które nazywamy przydomowymi – do wykonywania odwodnień, drenaży, studni, przepustów itp. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po ręczne wiertnice obrotowe, ponieważ jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, czasem też jedyne możliwe ze względu na warunki techniczne, lokalizację.