ozon

Generator ozonu to jedno z niewielu urządzeń, które pozwalają jednocześnie zadbać o poprawę jakości powietrza oraz utrzymanie powierzchni i elementów wyposażenia pomieszczeń w higienicznej czystości. Korzystanie z generatorów ozonu stało się obecnie bardzo popularne, co ma związek z zagrożeniem, jakim są dla nas chorobotwórcze wirusy. Jaki i gdzie wykorzystać potencjał ozonatora? Czy urządzenie to jest bezpieczne dla zdrowia? Wyjaśniamy.

Generator ozonu – urządzenie do dezynfekcji o wszechstronnym zastosowaniu

Generatory ozonu dostępne są na rynku od dawna, jednak dopiero z powodu pandemii nowego koronawirusa stały się urządzeniami powszechnie stosowanymi w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni prywatnej. Pozwalają one na odświeżenie powietrza i usunięcie z niego szkodliwych drobnoustrojów m.in. bakterii i wirusów, a także dezynfekcję różnych powierzchni i elementów wyposażenia. Dzięki generatorowi ozonu można kompleksowo zadbać o utrzymanie higienicznej czystości w mieszkaniu, biurze, żłobku, przedszkolu, szkole, a nawet restauracji lub obiekcie sportowo-rekreacyjnym. Urządzenia te nadają się również do zastosowania w placówkach medycznych, hotelach i innych obiektach noclegowych, a także w sklepach. W obiektach użyteczności publicznej szczególnie trudno jest utrzymać dobrą jakość powietrza i higieniczną czystość, dlatego generatory powietrza stały się jednym z niezbędnych elementów ich wyposażenia. Najwyższej jakości generatory ozonu, które cechują się wysoką wydajnością i skutecznością działania, oferuje firma Klimawent.

Jak korzystać z generatora ozonu?

Generator ozonu skutecznie dezynfekuje powietrze i różne powierzchnie, jednak musimy wiedzieć, że jego obsługa wymaga przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Uwzględniają one m.in. przeprowadzanie dezynfekcji jedynie w pomieszczeniach, w których podczas pracy ozonatora nie znajdują się ludzie, zwierzęta i żywe rośliny, bo ozon jest gazem silnie drażniącym. Co więcej, powinno się korzystać jedynie z certyfikowanych i spełniających normy jakości oraz bezpieczeństwa ozonatorów, które pozwalają zyskać pewność, że dezynfekcja przebiegnie w skuteczny sposób.

Zastosowanie generatorów ozonu może uwzględniać nie tylko dezynfekcję powietrza i stykających się z nim powierzchni np. ścian, na których rozwinął się grzyb, ale także elementów wyposażenia pomieszczeń i przewodów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Rozwiązanie to sprawdza się także w celu dezynfekcji piwnic, garaży oraz różnych budynków, w których panują złe warunki higieniczne oraz obecne są nieprzyjemne zapachy. Odpowiednio dobrany ozonator to także sposób na skuteczną dezynfekcję np. wnętrza samochodu oraz elementów systemu samochodowej klimatyzacji. Na rynku dostępne są także ozonatory z odpowiednimi akcesoriami, które pozwalają na dezynfekcję wody oraz żywności.