Kaszerowanie

Kaszerowanie to proces, który ma na celu poprawę walorów estetycznych różnych wyrobów papierowych oraz zwiększenie ich trwałości i poprawę odporności na działanie czynników zewnętrznych. Polega on na naklejeniu na konkretny materiał m.in. tekturę lub karton cienkiego, zadrukowanego wcześniej arkusza papieru, który został poddany uszlachetnieniu. Jakie są główne zalety kaszerowania?

Kaszerowanie – podstawowe informacje

Kaszerowanie stosuje się bardzo często w produkcji opakowań z grubego papieru, kartonu i tektury falistej, bo pozwala ono na uniknięcie problemów, które zdarzają się podczas pracy z dużymi powierzchniami. Niektórych materiałów nie da się zadrukować w tradycyjny sposób, co wpływa na ich wygląd i możliwości zastosowania. Dzięki kaszerowaniu można poprawić wygląd opakowania oraz zwiększyć jego trwałość w stosunkowo prosty i tani sposób, który dodatkowo pozwoli wyróżnić je na tle podobnych produktów i poprawi jego walory dekoracyjne.

– „Kaszerowanie to dość prosty sposób na uszlachetnienie wyrobu papierniczego. Polega on na naklejeniu na grubszy papier, karton lub tekturę dekoracyjnego arkusza zadrukowanego papieru. Kaszerowanie stosuje się nie tylko w przypadku opakowań kartonowych, ale także coraz chętniej stosowanych materiałów reklamowych w formie standów, potykaczy i innych materiałów POS” – wyjaśnia ekspert z internetowej drukarni offsetowej ANEX z Wrocławia.

Arkusze do kaszerowania – zalety rozwiązania

Kaszerowanie stało się wyjątkowo popularnym sposobem na poprawę wyglądu różnych opakowań. Pozwala ono nie tylko nadać im atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim indywidualne cechy, dzięki którym opakowane w nie produkty będą wyróżniały się spośród produktów konkurencji. Estetyczny i przyciągający uwagę wygląd opakowania produktu przekłada się na decyzje zakupowe konsumentów, co jest dodatkową zaletą inwestycji w dekoracyjne arkusze do kaszerowania.

Efekt wizualny nie jest jedyną zaletą kaszerowania. Poprzez zastosowanie technologii kaszerowania możliwe jest umieszczenie na opakowaniu wielu ważnych informacji, które tradycyjnie umieszcza się na etykietach. Nie bez znaczenia jest także poprawa wytrzymałości opakowania oraz możliwość zabezpieczenia go przed niekorzystnym działaniem np. wilgoci.

Do zalet kaszerowania można także zaliczyć funkcjonalność tej technologii, która zapewnia możliwość korzystania z tych samych opakowań w przypadku różnych produktów – wystarczy jedynie zmienić nadruk, aby zyskać nowe opakowanie, co znacząco upraszcza proces produkcji.