trądzika

Trądzik przestał być wyłącznie problemem dojrzewającej młodzieży. Równie często zmaga się z nim dorosła część populacji. Istnieje wiele odmian trądziku, dlatego tylko jego odpowiednia diagnoza pozwala na opracowanie skutecznych metod leczenia.

W jaki sposób powstaje trądzik?

Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry. Może występować w postaci grudek, krostek oraz zaskórników. Często jego pozostałością są również blizny. Główną przyczyną jego powstawania są uwarunkowania genetyczne. Trądzik powstaje w przypadku, gdy zaburzona jest praca gruczołów łojowych i wytwarzają one nadmierną ilość sebum. W wyniku, czego skóra nie jest w stanie chronić się przed zakażeniami i zanieczyszczeniami. Dodatkowo w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji problem pogłębia się, a równolegle towarzyszy coraz mu bardziej nieestetyczny wygląd. Ten z koeli zaniża samoocenę oraz zniechęca do walki z chorobą.

Trądzik a codzienna pielęgnacja skóry

Trądzik powstaje również w wyniku zaburzeń hormonalnych, które w głównej mierze pojawiają się u dorosłych. Kolejnym czynnikiem jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz źle dobrane kosmetyki. Nieobojętny wpływ ma również dieta i mowa tu nie tylko o przysłowiowej czekoladzie. Na naszą cerę ujemnie wpływają również fast foody i używki. Jak leczyć trądzik? Podstawą jest wizyta u dermatologa, który określi rodzaj i stan naszej skóry, a następnie dobierze odpowiednie preparaty. Bardziej zaawansowane formy trądziku wymagają leczenia farmakologicznego. Rekomendowanym preparatem w gabinetach lekarskich jest witamina A, a niejednokrotnie zalecana jest również antykoncepcja hormonalna. Trądzik występujący w łagodniejszej postaci leczy się miejscowo przy użyciu kremów lub maści. Kuracje wspomagają również leki bez recepty takie jak witamina C oraz cynk. Niejednokrotnie proces leczenia jest wspierany przez profesjonalne zabiegi kosmetyczne takie jak mikrodermobrazja czy peeling kawitacyjny. Skutecznie usuwają zrogowaciałą warstwę naskórka, powodując skuteczne wchłanianie substancji odżywczych.