elektrolity

Odwodnienie organizmu objawia się zmęczeniem, bólami i skurczami mięśni, zaburzeniami rytmu serca czy gorszym samopoczuciem. Kluczowe dla gospodarki wodnej organizmu są elektrolity, a raczej odpowiednie ich stężenie w organizmie. Do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej może doprowadzić biegunka.

Przyczyny biegunek

Częstymi przyczynami biegunki są: stres, zatrucia, zakażenie rotawirusami, czyli grypa żołądka, zapalnie bakteryjne, problemy hormonalne oraz zapalenie jelit. Wyróżniamy ostre i przewlekłe biegunki. Ostrą biegunką nazywamy zwiększenie liczby wodnistych stolców, utrzymujących się do 10 dni. Powikłaniami takich biegunek mogą być: odwodnienie, osłabienie i bóle brzucha. Do przyczyn zaliczamy biegunki pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, pasożytniczego, biegunki u dzieci podróżujących oraz bakteryjne zatrucia pokarmowe. Biegunka przewlekła może trwać tygodniami, a nawet miesiącami. W takim przypadku mamy do czynienia z objawami takimi jak: gorączka, brak apetytu, redukcja masy ciała, wymioty, ból brzucha.

Leczenie biegunek

Leczenie jest ustalane przez lekarza na podstawie przeprowadzonym badań podmiotowych, przedmiotowych oraz laboratoryjnych. Biegunka może być bardzo groźnym schorzeniem, dlatego nie należy jej lekceważyć, szczególnie u małych dzieci. Aby uniknąć lub leczyć odwodnienie niezbędne są elektrolity, takie jak sód, potas, chlor. Elektrolity wpływają na prawidłowy przepływ wody między każdą komórką. Decydują też o ilości płynów znajdujących się w różnych częściach ciała. Aby uzupełnić elektrolity w trakcie biegunki, można sięgnąć po gotowe preparaty zawierające elektrolity oraz pić wodę mineralną, napoje izotoniczne. Często stosuje się także węgiel leczniczy, który wiąże ze sobą toksyny i bakterie, które powodują, że woda przedostaje się do jelita i powoduje rozwolnienie.

Biegunka nie zawsze jest powodem wizyty u lekarza. Jest to konieczne, jeśli pojawi się wysoka gorączka, zasłabnięcie, krew lub śluz w stolcu, problemy z oddawaniem moczu oraz wtedy, gdy biegunka trwa ponad 10 dni.

Dlaczego odwodnienie organizmu jest groźne?

Woda wchodzi w skład krwi, osocza i płynów tkankowych, które stanowią nawet 70% naszego organizmu. Niedobór wody powoduje poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu, m.in., spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek. Może dojść do utraty świadomości, drgawek, skurczy mięśni, a nawet do śmierci.