
Bolesne miesiączki to zmartwienie milionów kobiet na całym świecie. Silne bóle i towarzyszące im dolegliwości skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie, sprawiając, że nawet najprostsze czynności sprawiają kłopot. Na szczęście istnieją skuteczne farmakologiczne i domowe sposoby na bolesne miesiączkowanie, które poprawiają komfort życia.
Bolesne miesiączkowanie przyczyny
Zespół bolesnego miesiączkowania (ZBM) dotyka co drugiej młodej kobiety w wieku rozrodczym. Zespół pierwotny charakteryzuje się bolesnymi skurczami macicy podczas krwawienia miesięcznego, wtórny związany jest z zaburzeniami w obrębie miednicy mniejszej (jego przyczyny to m.in. endometrioza, mięśniaki macicy). Najwięcej kobiet cierpi na pierwotny ZBM między 20. a 25. rokiem życia, w tym też wieku ma on najtrudniejszy przebieg (1).
Bolesne miesiączkowanie zioła
Do najczęstszych dolegliwości pojawiających się podczas bolesnej miesiączki należą:
- bóle skurczowe (w dole brzucha), często promieniujące do krzyża lub ud, bóle kolkowe,
- bóle głowy, uczucie rozbicia,
- nudności, wymioty, biegunka,
- zaburzenia równowagi oraz chwiejność emocjonalna (2).
Na szczęście pomoc można znaleźć w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (bardzo skuteczny jest popularny ibuprofen) (3), ale również w dostępnych ziołach na bolesne miesiączkowanie.
Niepokalanek mnisi i Karbieniec europejski
Niepokalanek pochodzi z obszaru basenu Śródziemnomorskiego. Roślina ta hamuje wydzielanie prolaktyny, przyczynia się do wzrostu poziomu beta-endorfiny i dzięki temu pozytywnie wpływa na regulację poziomu hormonów płciowych. Podobne działanie posiada Karabiniec (4).
Herbata rumiankowa
Ma działanie silnie przeciwbólowe i przeciwskurczowe, co jest szczególnie istotne w przypadku bolesnych miesiączek (4).
Krwawnik pospolity
Działa przeciwbólowo i rozkurczowo, jednak dla skuteczności wymagane jest długotrwałe stosowanie (4).
Pokrzyk wilcza jagoda
Także zioło przeciwdziałające dolegliwościom bólowym i skurczowym. Jego działanie jest dość intensywne, stąd dostępność w formie czopków doodbytniczych (4).
Herbata z ruty ogrodowej
Ruta ogrodowa posiada dwojakie działanie. Przede wszystkim zapobiega silnym i bolesnym skurczom, ale dodatkowo wpływa także na zmniejszenie krwawienia (4).
Olej z wiesiołka
Skutecznie redukuje ból piersi towarzyszący zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (5).
Domowe sposoby na bolesne miesiączkowanie
Nie tylko zioła i leki stanowią skuteczną pomoc w dotkliwych miesiączkach. Niekiedy wystarczą proste rozwiązania, takie jak:
Termofor
Ciepły kompres może zdziałać cuda. Wyciszenie i uspokojenie, towarzyszące chwili odpoczynku z termoforem, może niekiedy pomóc bardziej, niż wiele leków.
Brak stresu
Stres potęguje wiele dolegliwości, dlatego podczas okresu zalecany jest po prostu – spokój.
Więcej na temat bolesnych miesiączek dowiesz się na adamed.expert >>
- Mrugacz G, Grygoruk C, Sieczyński P. et al. Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania. Developmental Period Medicine. 2013;1(17):85-89.
- Takemoto D, Beharry M. What’s normal? Accurately and e9 ciently assessing menstrual function. Pediatric Annals. 2015;44(9):e213–e217.
- Dębski R, Niemiec T, Mazurek M. et al. Porównanie skuteczności i tolerancji 80mg drotaweryny i 400mg ibuprofenu u pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem – badanie DOROTA. Ginekol Pol. 2007;78:933-938.
- Kapczyński W. Fitoterapia we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie. Postępy Fitoterapii. 2000;2:10-16.
- Nartowska J. Wiesiołek – nocna świeca. Panacea. 2016;1(54):5-7.