ból w czasie okresu

Bolesne miesiączki to zmartwienie milionów kobiet na całym świecie. Silne bóle i towarzyszące im dolegliwości skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie, sprawiając, że nawet najprostsze czynności sprawiają kłopot. Na szczęście istnieją skuteczne farmakologiczne i domowe sposoby na bolesne miesiączkowanie, które poprawiają komfort życia.

Bolesne miesiączkowanie przyczyny

Zespół bolesnego miesiączkowania (ZBM) dotyka co drugiej młodej kobiety w wieku rozrodczym. Zespół pierwotny charakteryzuje się bolesnymi skurczami macicy podczas krwawienia miesięcznego, wtórny związany jest z zaburzeniami w obrębie miednicy mniejszej (jego przyczyny to m.in. endometrioza, mięśniaki macicy). Najwięcej kobiet cierpi na pierwotny ZBM między 20. a 25. rokiem życia, w tym też wieku ma on najtrudniejszy przebieg (1).

Bolesne miesiączkowanie zioła

Do najczęstszych dolegliwości pojawiających się podczas bolesnej miesiączki należą:

  • bóle skurczowe (w dole brzucha), często promieniujące do krzyża lub ud, bóle kolkowe,
  • bóle głowy, uczucie rozbicia,
  • nudności, wymioty, biegunka,
  • zaburzenia równowagi oraz chwiejność emocjonalna (2).

Na szczęście pomoc można znaleźć w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (bardzo skuteczny jest popularny ibuprofen) (3), ale również w dostępnych ziołach na bolesne miesiączkowanie.

Niepokalanek mnisi i Karbieniec europejski

Niepokalanek pochodzi z obszaru basenu Śródziemnomorskiego. Roślina ta hamuje wydzielanie prolaktyny, przyczynia się do wzrostu poziomu beta-endorfiny i dzięki temu pozytywnie wpływa na regulację poziomu hormonów płciowych. Podobne działanie posiada Karabiniec (4).

Herbata rumiankowa

Ma działanie silnie przeciwbólowe i przeciwskurczowe, co jest szczególnie istotne w przypadku bolesnych miesiączek (4).

Krwawnik pospolity

Działa przeciwbólowo i rozkurczowo, jednak dla skuteczności wymagane jest długotrwałe stosowanie (4).

Pokrzyk wilcza jagoda

Także zioło przeciwdziałające dolegliwościom bólowym i skurczowym. Jego działanie jest dość intensywne, stąd dostępność w formie czopków doodbytniczych (4).

Herbata z ruty ogrodowej

Ruta ogrodowa posiada dwojakie działanie. Przede wszystkim zapobiega silnym i bolesnym skurczom, ale dodatkowo wpływa także na zmniejszenie krwawienia (4).

Olej z wiesiołka

Skutecznie redukuje ból piersi towarzyszący zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (5).

Domowe sposoby na bolesne miesiączkowanie

Nie tylko zioła i leki stanowią skuteczną pomoc w dotkliwych miesiączkach. Niekiedy wystarczą proste rozwiązania, takie jak:

Termofor

Ciepły kompres może zdziałać cuda. Wyciszenie i uspokojenie, towarzyszące chwili odpoczynku z termoforem, może niekiedy pomóc bardziej, niż wiele leków.

Brak stresu

Stres potęguje wiele dolegliwości, dlatego podczas okresu zalecany jest po prostu – spokój.

Więcej na temat bolesnych miesiączek dowiesz się na adamed.expert >>

  1. Mrugacz G, Grygoruk C, Sieczyński P. et al. Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania. Developmental Period Medicine. 2013;1(17):85-89.
  2. Takemoto D, Beharry M. What’s normal? Accurately and e9 ciently assessing menstrual function. Pediatric Annals. 2015;44(9):e213–e217.
  3. Dębski R, Niemiec T, Mazurek M. et al. Porównanie skuteczności i tolerancji 80mg drotaweryny i 400mg ibuprofenu u pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem – badanie DOROTA. Ginekol Pol. 2007;78:933-938.
  4. Kapczyński W. Fitoterapia we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie. Postępy Fitoterapii. 2000;2:10-16.
  5. Nartowska J. Wiesiołek – nocna świeca. Panacea. 2016;1(54):5-7.