Kaszel nie jest niczym przyjemnym. Pojawia się najczęściej przy chorobach wirusowych takich jak grypy, przeziębienia, ale również może towarzyszyć alergiom, astmie oskrzelowej oraz poważniejszym schorzeniom. Kaszlu nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczony może doprowadzić do wielu komplikacji.

Suchy, męczący i napadowy czy też mokry i z wykrztuszaniem wydzieliny – niezależnie od rodzaju kaszlu warto działać, by poprawić swój komfort i pozbyć się choroby, która go wywołuje. Jeżeli kaszel utrzymuje się przez dłużej niż 3 tygodnie, w takim przypadku może przerodzić się on w formę przewlekłą, która wiąże się z chorobami nie tylko układu oddechowego, ale również krążeniowego, nerwowego oraz pokarmowego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Najczęściej świadczy o nim długotrwały kaszel mokry. Główne przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli do zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, praca w szkodliwych warunkach czy zapalenie zatok przynosowych. Powikłaniem może być rozedma płuc, która zaburza ich wentylację.

Astma oskrzelowa

Jest to choroba o podłożu alergicznym, która rozwija się z nieleczonej alergii. Często towarzyszy jej suchy, napadowy kaszel wraz z dusznościami. Gdy kaszel pojawia się bez gorączki, kataru i bolącego gardła, warto przebadać się w kierunku alergii.

Kaszel psychogenny

To męczący kaszel suchy, który pojawia się w sytuacjach stresujących dla osoby chorej. Gdy choroba nie zostanie wykryta, może doprowadzić nawet do przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Jednym z objawów refluksu jest kaszel powstający wskutek drażnienia błony śluzowej układu oddechowego przez kwaśną treść. Gdy nie będzie on leczony, mogą pojawić się takie powikłania jak zapalenie przełyku, a nawet choroba nowotworowa.

Jeżeli męczy się suchy kaszel, wybierz syrop Levopront (Levopront.pl), którego substancją czynną jest lewodropropizyna. Nie oddziałuje on na ośrodkowy układ nerwowy, ma miejscowe działanie przeciwhistaminowe i znosi skurcz oskrzeli. Więcej informacji o leku znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: Levopront.pl.