Domów spokojnej starości jest w Polsce coraz więcej. Wynika to z potrzeby tworzenia miejsc, w których starsze osoby będą mogły dożyć ostatnich dni swojego życia, a nie ma kto się nimi zaopiekować.

W domach spokojnej starości starsze osoby mają wszystko czego potrzebują. Własny pokój, pomoc ze strony personelu, jak i lekarzy, posiłki, a także kontakt z innymi starszymi osobami. Jest tam organizowany dla nich czas wolny. Mają szansę na rozwijanie swoich pasji, jak i uczenie się nowych rzeczy. W domach opieki organizowane są również różnego rodzaju wieczorki tematyczne. W związku z tym, na nudę na pewno starsza osoba nie będzie mogła narzekać. Codziennie będzie działo się coś nowego.

Ciężko jest jednak wybrać odpowiedni dom opieki warszawa, w którym senior otrzyma faktycznie to, czego potrzebuje. Niektóre opcje nie wyglądają zbyt dobrze, albo są po prostu za drogie. Ani sam senior, ani jego rodzina czasem nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów, jakie są związane z pobytem takiej osoby w wybranym domu. Trzeba poświecić nieco czasu, aby znaleźć opcję, która będzie dostosowana pod względem finansowym, jak i pod względem proponowanej oferty.

Przed podjęciem decyzji o wybranym domu seniora, do którego wyślemy naszą babcię lub dziadka, warto tam pojechać i na własne oczy przekonać się, jak taki dom wygląda. Należy porozmawiać zarówno z pracownikami placówki, jak i samymi mieszkańcami. To w zasadzie od opinii tych drugich zależy podjęcie ostatecznej decyzji. Jeżeli wyczujemy, że w danej placówce nie ma zbyt dobrej atmosfery, warto pomyśleć o poszukaniu innego miejsca. Nie należy skazywać starszej osoby na przebywanie w miejscu, które będzie powodowało u niej strach lub depresję.

Przy wyborze domu seniora należy również brać pod uwagę jego oddalenie od miejsca zamieszkania bliskich. Im dom seniora będzie bliżej rodziny, tym częściej będzie ona mogła go odwiedzać i mieć pod kontrolą to, co tam właściwie się dzieje. Senior nie zostanie wtedy pozostawiony sam sobie. Będzie czuł, że nadal rodzina się im interesuje i martwi, co się u niego dzieje.