USG jamy brzusznej jako badanie profilaktyczne najlepiej wykonywać 1-2 razy do roku. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, w rodzinie których wystąpiły kiedykolwiek choroby nowotworowe w tym obrębie ciała. Wyjaśniamy dlaczego to takie istotne oraz na jakie pytania pozwoli odpowiedzieć USG jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej – informacje ogólne
Badania ultrasonograficzne uznawane są we współczesnej medycynie, jako jedne z najbardziej dokładnych metod diagnostyki podstawowej. Ze względu na ich nieszkodliwość dla zdrowia, mogą być stosowane zarówno u małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Mogą się też na nie zgłosić kobiety w ciąży. Wśród najbardziej popularnych i często wykonywanych, wymienia się m.in. USG jamy brzusznej.
Badanie to obejmuje swoim zakresem takie ważne narządy, jak:
- wątrobę,
- pęcherzyk żółciowy,
- trzustkę,
- nerki,
- drogi żółciowe,
- śledzionę,
- aortę i inne duże naczynia,
- pęcherz moczowy,
- gruczoł krokowy (prostatę) u mężczyzn.
Jego mocne strony to bezbolesność oraz bezinwazyjność, co oznacza, że nie odczujemy w trakcie jego przeprowadzania dyskomfortu i nie zagrozi ono naszemu zdrowiu ani bezpieczeństwu. Dlatego też można je wykonywać nawet w przypadku małych dzieci, jak i kobiet w ciąży. USG jamy brzusznej nie wymaga hospitalizacji, ani znieczulenia.
Kiedy warto wykonać takie badanie?
Choroby nowotworowe narządów jamy brzusznej to coraz częściej odnotowywane przypadki medyczne. Wiele z nich okazuje się niewyleczalnych, a o ich istnieniu dowiadujemy się zazwyczaj całkiem przypadkowo, ignorując niekiedy bardzo wyraźne sygnały ze strony organizmu. Stąd też istotną rolę w dbaniu o zdrowie odgrywa profilaktyka, do której zachęca nas większość lekarzy – także tych pierwszego kontaktu. Zanim jednak trafimy do gabinetu lekarskiego, sami powinniśmy bacznie przyjrzeć się swojemu organizmowi. Symptomy, które w pierwszej kolejności powinny wzbudzić nasz niepokój, a jakie przemawiają za USG jamy brzusznej, to:
- bóle brzucha o nieznanym podłożu;
- przedłużające się biegunki;
- częste zatwardzenia;
- problemy z oddawaniem moczu – głównie w przypadku mężczyzn;
- powiększenie obwodu brzucha;
- znaczna utrata na wadze lub przytycie – wykluczające zmianę sposobu odżywiania.
Takie badanie dobrze jest też wykonać u siebie, jeśli ulegliśmy niegroźnemu – w naszym odczuciu – wypadkowi, na przykład gdy uderzyliśmy się lub zostaliśmy urażeni w brzuch. Nasze zainteresowanie stanem zdrowia powinno też wywołać krwawienie o nietypowym charakterze lub bez wyraźnej przyczyny. Także twardość brzucha, wyczuwalne zgrubienia narządów czy powtarzające się bóle wątroby lub innych organów wchodzących w skład jamy brzusznej, powinny stanowić dla nas sygnał do poddania się badaniu ultrasonograficznemu. Inne wskazania do wykonania USG jamy brzusznej to również:
- polipy jelit,
- cukrzyca,
- wiek powyżej 50 roku życia,
- choroba wrzodowa,
- schorzenia: jelit, trzustki i wątroby.
Warto też nadmienić, że wraz ze wzrostem przypadków chorób nowotworowych jamy brzusznej, w wielu miastach Polski, USG jamy brzusznej wykonywane jest w ramach ogólnopolskich programów profilaktycznych.
Jakich odpowiedzi dostarcza USG jamy brzusznej?
Metoda o jakiej piszemy, pozwala przede wszystkim na dokładne zbadanie struktury (czyli wyglądu) danego organu, co do którego zgłaszamy dolegliwości. Badanie pokazuje też czy w obrębie jamy brzusznej nie pojawił się stan zapalny. USG jamy brzusznej pomaga również wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej. Jeśli wyniki nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi, diagnosta skieruje nas na konsultacje do specjalisty.
USG jamy brzusznej – jako działanie profilaktyczne – pozwala nam skutecznie bronić się przed wieloma groźnymi schorzeniami, w tym przede wszystkim przed chorobami nowotworowymi. Warto więc wpisać je na listę naszych postanowień noworocznych. Tym bardziej, że może uratować życie – nam lub naszym bliskim.