Wydawałoby się, że mycie zębów nie jest skomplikowaną czynnością.

Tymczasem, często okazuje się, że dotychczas robiliśmy to po prostu źle. Jakich błędów absolutnie nie powinno się popełniać podczas codziennej higieny jamy ustnej?

Zbyt rzadkie wymienianie szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów ma swój termin przydatności. Specjaliści sugerują, że nowa szczoteczka powinna zagościć w naszej łazience po trzech miesiącach. Warto notować sobie datę ostatniego zakupu, żeby móc szybko sprawdzić, kiedy nadchodzi czas wymiany. Bardzo ważne jest też prawidłowe dopasowanie szczoteczki. Dentysta powinien nam podpowiedzieć, jaka szczoteczka w naszym przypadku będzie najbardziej odpowiednia. To nie może być przypadkowy zakup.

Błędy w sposobie szczotkowania zębów

Błąd numer 1 – zęby często myjemy za mocno, hołdując błędnym przekonaniom, jakoby w ten sposób można je było lepiej doczyścić, co ostatecznie może podrażnić dziąsło i doprowadzić nawet do tego, że w jamie ustnej pojawi się krwawienie. Niestety, mając takie nawyki w konsekwencji ryzykujesz możliwość zbytniego odsłonięcia szyjek zębowych, co z kolei ma bardzo negatywny wpływ na nasze uzębienie.

Błąd numer 2 – zęby szczotkujesz zdecydowanie zbyt krótko, a to nie wystarcza, żeby usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia i dokładnie je wyczyścić. Jak długo powinniśmy szczotkować zęby? Zdaniem stomatologów warto robić to przez około trzy minuty, jeśli posługujemy się zwyczajną, tradycyjną szczoteczką. Trzeba nieco bardziej skupić się na tym procesie i poświęcić mu więcej uwagi. Jeśli na początku sprawia nam to trudność, możemy ustawić sobie stoper w telefonie lub skorzystać z aplikacji stworzonych specjalnie dla osób, które chcą lepiej zatroszczyć się o higienę swoich zębów.

Błąd numer 2 – zapominamy o nici dentystycznej! Jest to jednak bardzo ważny element codziennej higieny, ponieważ nić pozwala pozbyć się resztek jedzenia i zabrudzeń, które zalegają w przestrzeni pomiędzy zębami.

Podczas wizyty stomatolog powinien nam wyjaśnić, jak myć zęby, żeby ta czynność była jak najbardziej efektywna i jak dopasować najlepsze dla nas produkty. Warto poprosić go o wskazówki, żeby mieć pewność, że na co dzień wystarczająco dobrze dbamy o ich higienę.