Choć nasza wiedza na ten temat jest coraz szersza, ciągle dominuje przekonanie, że zaburzenia odżywiania są problemem dotykającym przede wszystkim nastolatków. Okazuje się jednak, że nie ma ono wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Mogą one dotykać zarówno ludzi młodych, jak i osoby dorosłe. Bez względu na wiek pacjenta mogą być przy tym skutecznie leczone.
Co należy wiedzieć o leczeniu zaburzeń odżywiania?
W pierwszej kolejności wypada podkreślić, że nie ma mowy o jednym schemacie leczenia. To, że jednej osobie pomogła psychoterapia indywidualna nie oznacza wcale, że będzie ona równie skuteczna w przypadku innych pacjentów. Na szczęście, brak uniwersalnej metody leczenia nie jest wcale aż tak poważnym problemem, jak mogłoby się to nam początkowo wydawać. Istnieje wiele programów leczenia, a ich duże zróżnicowanie sprawia, że można je dopasować do indywidualnego charakteru problemu.
Oczywiście, tak samo, jak nie ma jednego programu leczenia, nie ma też jednego kryterium doboru odpowiedniej metody. Przeważnie kluczowe znaczenie ma ogólny stan zdrowia pacjenta. Pod uwagę bierze się jednak również dotychczasowy przebieg choroby, wiek pacjenta i jego dotychczasowe doświadczenia związane z leczeniem. Każdy tryb leczenia ma swoje zalety, należy jednak liczyć się z tym, że nie ma też takiego, który byłby wolny od jakichkolwiek wad.
Metody biologiczne
Nim przejdziemy do psychoterapii cieszącej się największą popularnością w procesie leczenia zaburzeń odżywiania, musimy zainteresować się również metodami biologicznymi. Te zwykle są stosowane, gdy konieczne jest ratowanie życia i zdrowia pacjenta, obejmują więc przeciwdziałanie odwodnieniu oraz różnego rodzaju zaburzeniom elektrolitowym. Obejmują one także farmakoterapię, zwykle jednak jest ona stosowana przy założeniu, że będzie mieć jedynie charakter wspomagający. O ile leki mogą przeciwdziałać powikłaniom, o tyle rzadko rozwiązują sam problem mający zdecydowanie głębsze podłoże.
Psychoterapia w leczeniu zaburzeń odżywiania
Już samo podjęcie decyzji o psychoterapii jest wielkim krokiem naprzód. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy jej rodzaj ma te same cechy charakterystyczne. Dużą rolę odgrywa więc również wybór jednej ze szkół psychoterapeutycznej. Psychoterapia w Gdańsku może mieć charakter indywidualny, nie brakuje jednak również zadeklarowanych zwolenników psychoterapii grupowej. Wybór najlepszego rozwiązania zawsze jest wspólną decyzją pacjenta i psychoterapeuty nawet, jeśli ten ostatni przychyla się do konkretnego rozwiązania. Co ważne, decyzja nie musi zapaść ani na pierwszym, ani na drugim spotkaniu. Często dopiero nawiązanie pewnej nici porozumienia między dwiema stronami pozwala na odkrycie, które z dostępnych rozwiązań będzie przynosić najlepsze rezultaty. Co również warte podkreślenia, psychoterapia nie jest działaniem błyskawicznym, przynoszącym rezultaty natychmiast po wdrożeniu jej w życie. Często wymaga czasu, osoby oczekujące spektakularnych rezultatów po pierwszym spotkaniu mogą być więc rozczarowane.