Botox

Codziennie uśmiechając się czy też poprzez marszczenie brwi dochodzi do skurczu mięśni twarzy. W ten sposób tworzą się fałdy skórne, które to wywołują zmarszczki. Do tego wraz z kolejnymi latami są one w coraz większym stopniu widoczne. Na szczęście jest to związanie, które pozwala zająć się tym problemem i zatrzymać kurczenie się mięśni. Nieodzowna jest tu toksyna botulinowa. To popularny jad kiełbasiany lub też znacznie częściej znany jako botoks należy do rozwiązań, które skutecznie wygładzają zmarszczki, mimiczne nadają ponownie twarzy „świeży” i młody wygląd.

To właśnie botoks święci triumfy w kwestii zastosowania go w medycynie estetycznej. Nadaje się on bowiem doskonale do usuwania zmarszczek. Za sprawą wstrzyknięcia określonej dawki dochodzi do blokady przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, a w konsekwencji ma miejsce rozluźnienie danej grupy mięśni. Jest to proces czasowy, ponieważ mięśnie ulegają niejako ″uśpieniu″ przez około sześć do dziewięciu miesięcy. Na okres działania toksyny skóra jest wyraźnie wygładzona, bo mięśnie twarzy nie mogą się silnie kurczyć. Tym samym nie powoduje to tworzenia się zmarszczek zamiast tego mamy wypoczętą skórę.

 

Czym jest botoks?

Toksyna botulinowa, czyli wspomniany już botoks to toksyna o charakterze biologicznym powstała na skutek działalności beztlenowej pałeczki Clostridium botulinum. Zalicza się ona do najsilniej działających toksyn o charakterze biologicznym. Do zastosowań typowo kosmetycznych wykorzystuje się jej oczyszczoną formę, która rozwija się w specjalnych warunkach.

 

Jak działa botoks?

Rolą botoksu jest blokowanie przechodzenia bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Powinny to być zwłaszcza te ściśle powiązane z liniami wyrazu twarzy. Warto podkreślić, że trzeba ten preparat wstrzykiwać tylko i wyłącznie w obszar mięśni, do których ma być wstrzyknięty. Dzięki temu skóra się nie marszczy i ma miejsce rozluźnienie mięśni. Toksyna działa stopniowo a funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych, zaczynają ponownie działać po około 4-6 miesiącach. Jednocześnie wyraz twarzy w żadnym wypadku się nie zmienia, lecz same zmarszczki znikają. Jeśli zabieg jest wykonany w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, to nie grozi nam zamrożenie mimiki twarzy!

 

Jak przebiega zabieg ostrzykiwania?

Toksynę botulinową znajdującą się w preparacie należy wstrzykiwać w kilka miejsc na twarzy. Zabieg jest wykonywany jednorazową strzykawką przy pomocy cienkiej igły. Pacjent jest w czasie zabiegu w pozycji siedzącej i trwa to około 5-10 minut. Trzeba jednak pamiętać, że jest to głównie zależne od ilości liczby leczonych miejsc. Pierwsze efekty są widoczne już po 2-3 dniach, a pełnia rezultatów jest widoczna do 10-14 dni. Wstrzykiwanie botoksu nie potrzebuje znieczulenia, a do tego po samym jego wykonaniu da się od razu podjąć codzienne aktywności.

 

Co można poddać leczeniu botoksem?

Botoks stosowany jest przy usunięciu kurzych łapek, zmarszczkach między brwiami, linii śmiechu między oczami czy też poziomych liniach na czole. Botoks można też użyć do wygładzenia linii szyi czy unoszenia brwi. Kolejną opcją jest złagodzenia wyrazu oczu i