Stan zapalny zatok to jedna z najbardziej uciążliwych chorób. Jej objawy oddziałują na wiele narządów. Z czasem może mieć ona również charakter nawracający oraz przewlekły. W jaki sposób leczyć zapalenie zatok?
Przyczyn zapalenia zatok jest mnóstwo, począwszy od nieodpowiedniej budowy przegrody nosa aż po alergie, próchnicę zębów oraz częste pływanie. Jej początkiem jest zazwyczaj błahe przeziębienie. Jednak z czasem objawy nasilają się, co sprawia, że powinniśmy sięgnąć po skuteczne leki na zatoki. Zapaleniu często towarzyszy gorączka, ból głowy oraz nieżyt nosa. Z czasem wydzielina spływa również po ścianie gardła, powodując uczucie drapania, a w konsekwencji wywołując kaszel. Dlatego stosowane na zatoki leki muszą działać kompleksowo oraz prowadzić do zmniejszenia obrzęku. Rekomendowane są wszelkie leki bez recepty z zawartością ibuprofenu i pseudoefedryny w składzie. Eliminują ból głowy oraz ułatwiają usuwanie wydzieliny, jednak spełniają one wyłącznie funkcję pomocniczą.
Zapalenie zatok najczęściej wymaga stosowania antybiotyku. W każdym przypadku podstawą powinna być wizyta u lekarza. W cięższych stanach stosuje się również punkcję zatok. Zabieg jest wykonywany przez laryngologa i ma na celu usunięcie ropy w zatokach. W trakcie choroby ważne jest spożywanie dużej ilości płynów, czyli minimum 2 litrów dziennie. Leki na zatoki to nie tylko tabletki, ale również spraye nawilżające do nosa czy domowe inhalacje. Doskonałym środkiem na przepłukanie obszaru zatok jest sól fizjologiczna oraz woda morska z dodatkiem minerałów. Ważna jest również technika aplikacji preparatu do zatok. Głowa powinna być lekko pochylona, a ręce ułożone na krzyż. Tylko wtedy preparat dotrze w głąb zatok i skutecznie je oczyści.