Dla chcącego nic trudnego – w świecie otwartych granic to hasło pasuje jak ulał do możliwości znalezienia pracy. Nie musimy wcale wyjeżdżać za granicę – ba! nie musimy nawet wychodzić z domu.

Otwarte granice

Firmy chętnie zatrudniają pracowników zdalnych, bo to im się opłaca. Nie muszą utrzymywać dużej siedziby, liczba osób, jakie potencjalnie mogą zatrudnić, jest praktycznie nieograniczona. Firma jest mobilna i ma niewielkie koszty funkcjonowania, a dla pracownika to możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy bez porzucania swojego dotychczasowego życia. Wymogiem koniecznym jest znajomość języka, najczęściej angielskiego. Jeżeli ostatni raz z nim kontakt miałeś w szkole, przed podjęciem takiej pracy podszlifuj swoje umiejętności najlepiej w szkole językowej z native speakerem. By znaleźć szkołę w okolicy wpisz w wyszukiwarkę hasło „angielski Tychy” czy „szkoła językowa Gdańsk” – oczywiście odpowiednio do miasta, w którym mieszkasz lub do którego masz najbliżej. Postaw na indywidualne lekcje, kursy biznesowe lub metody nauczania opierające się przede wszystkim na rozmawianiu. Faktem jest bowiem, że Polacy znają angielski zazwyczaj dobrze, ale boją się mówić swobodnie, blokuje ich myśl, że coś powiedzą nie tak albo źle zrozumieją. Dobra szkoła językowa pozwoli przełamać ten problem i poczuć się swobodnie w zawodowych konwersacjach.

Nowe perspektywy

Coraz więcej jest tego rodzaju ofert pracy. Choć z początku mogą one budzić obawy, warto docenić możliwość zdobycia niepowtarzalnego doświadczenia. Mamy możliwość poznania ludzi z całego świata, co prawda tylko przez wideokonferencje i maile, ale to i tak wystarczy, aby nabrać pewności siebie i otwartości. Z czasem może też nawet doczekamy się firmowego spotkania lub propozycji pracy w oddziale, kiedy będziemy dobrzy w tym, co robimy, a firma będzie się rozwijać. Nieporównywalne z tym, jakie możliwości mamy stacjonarnie, są dla wielu osób zarobki, jakie możemy dostać w zagranicznej firmie, zarabiając w obcej walucie bez zmiany zamieszkania. Praca zdalna wymaga samodyscypliny, jednak w takich wypadkach daje niepowtarzalne szanse na rozwój. To doskonała trampolina do powrotu na rynek po przerwie z różnych powodów i okazja zdobycia doświadczenia wartego więcej niż wpis w CV.