Parapety z granitu

Parapety, zwane także podokiennikami, są szeroko stosowane w budownictwie. Rozróżniamy parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Wykonywane są one z różnorakich materiałów budowlanych, ale największą popularnością cieszą się parapety kamienne, których trwałość liczy się w dziesiątkach lat. Najlepszym surowcem na parapety jest granit, który posiada nie tylko cenne właściwości fizykochemiczne, ale i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Poza tym prezentuje się niebywale luksusowo.

Parapety z granitu zewnętrzne

Parapety z granitu spełniają nie tylko rolę dekoracyjną, ale i są bardzo funkcjonalne. Parapety zewnętrzne chronią elewację budynku przed ewentualnym wpływem niepogody, czy zalaniem. Granitowe parapety zewnętrzne są zazwyczaj wyposażone w kapinos, którego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody. Są one uniwersalne i bardzo trwałe. Nie ulegają wybarwieniu oraz są w pełni mrozoodporne. Prawidłowy montaż takiego parapetu zapewni spokój na lata.

Parapety z granitu wewnętrzne

Parapety granitowe są instalowane także wewnątrz budynków mieszkalnych i w miejscach użyteczności publicznej. Mnogość wzorów i kolorów parapetów wewnętrznych może przyprawić niektórych o ból głowy, jednak warto zdecydować się na tego typu rozwiązania. Parapety kamienne są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Do ich pielęgnacji wystarczy użyć ciepłej wody i miękkiej szmatki.

Cena parapetów z granitu

Cena parapetów granitowych zależy od wielu czynników. Decydujący jest kolor kamienia, ale i jego grubość oraz rodzaj powierzchni. W cenę parapetu należy również doliczyć ewentualny transport i montaż. Najczęściej wybierane kolory na parapety z granitu to czerń i odcienie szarości, ale zdarzają się oczywiście także parapety w złocistej, czy zielonej barwie kamienia. Wybierając granit jako materiał na parapety należy pamiętać, iż jest to surowiec naturalny, a więc na jego powierzchni mogą występować przebarwienia.