Koszty eksploatacji domów rosną cały czas, wobec tego coraz więcej z nas poszukuje rozwiązań, dzięki którym można je zminimalizować. Najlepszym wyborem jest wybudowanie domu ekologicznego – energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska.

Domy ekologiczne cieszą się obecnie dużym powodzeniem, chociaż nadal stanowią mniejszość w porównaniu z innymi typami budynków. Przede wszystkim dom ekologiczny jest droższy w wykonaniu od tradycyjnego domu. Różnice w kosztach zaczynają być widoczne dopiero po czasie, ponieważ domy ekologiczne ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię są znacznie tańsze w eksploatacji.

 

Dom ekologiczny, czyli jaki?

Dom pozwalający na oszczędzanie energii nie tylko jest dobrze ocieplony i ma szczelne okna i drzwi. Projekt budynku tego rodzaju zakłada, że jest on również odpowiednio usytuowany względem stron świata, ma zwartą bryłę, zminimalizowane mostki cieplne, ma specjalną instalację wentylacyjną, również powinien korzystać z odnawialnych źródeł energii, na przykład paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła.

 

Odpowiedni projekt jest wobec tego podstawą, aby dom ekologiczny był tani w utrzymaniu, dlatego wtedy, gdy będzie się chciało wybudować taki energooszczędny budynek, konieczne jest skontaktowanie się z architektem specjalizującym się w ich projektowaniu.

 

Samemu czy z firmą?

Gdy ma się już projekt, dom można wybudować we własnym zakresie, poszukując odpowiednich wykonawców do prowadzenia poszczególnych prac budowlanych i kupując wskazane materiały. Trzeba jednak pamiętać o tym, by postępować zawsze zgodnie z projektem – nawet niewielkie zmiany w technologii czy materiałach mogą przełożyć się na gorszą energooszczędność budynku.

 

Dlatego też osoby chcące posiadać taki dom, często korzystają z kompleksowej pomocy firm mających doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i budowie domów ekologicznych, na przykład Eco Ready House (ecoreadyhouse.pl). Firma zapewnia swoim klientom pełne wsparcie i na swoje budynki daje 50-letnią gwarancję. Więcej informacji można znaleźć pod: ecoreadyhouse.pl.